Polska atrakcyjna, choć brakuje dróg i lotnisk

Polska po Indiach i Chinach jest krajem, w którym zachodni inwestorzy najchętniej lokują swoje Centra Usług Wspólnych i Centra Outsoursingowe

Publikacja: 29.05.2009 15:30

Polska atrakcyjna, choć brakuje dróg i lotnisk

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki RB Roman Bosiacki

Do końca roku dla firm, które zdecydują się otworzyć u nas centrum, przewidziano z funduszy strukturalnych wsparcie w wysokości 1 mld zł

Raport autorstwa firmy doradczej KPMG we współpracy z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych dotyczący atrakcyjności naszego kraju dla przedsiębiorców inwestujących w centra, przedstawiono dziś na konferencji w Warszawie.

- Atutami Polski są w tej chwili wysoko wykwalifikowani pracownicy i dewaluacja polskiej waluty, przez co koszty w naszym kraju są dla firm znacznie niższe niż jeszcze rok temu - podkreślił Jerzy Kalinowski, partner w KPMG.

Raport ocenia osiem polskich miast: Kraków, Łódź, Lublin, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawę i Wrocław pod względem infrastruktury i dostępu do wykwalifikowanej kadry. Podkreśla stabilną sytuację gospodarczą i polityczną w naszym kraju. Jego autorzy zwracają uwagę na zachęty jakie polski rząd stosuje, by inwestorzy właśnie u nas zdecydowali się ulokować pieniądze. Poziom pomocy publicznej sięga 50 proc. nakładów inwestycyjnych albo dwuletnich kosztów płac brutto. Zagraniczni inwestorzy mogą też liczyć na pokrycie połowy wydatków na działalność badawczo-rozwojową i 60 proc. kosztów szkoleń.Na ten rok na wsparcie finansowe dla nowo powstających centrów z funduszy strukturalnych zostanie przeznaczona kwota 1 mld zł.Zdaniem Adama Rosia, z Samsung Electronics wsparcie finansowe jest sporą zachętą dla przedsiębiorców, ale decydujący wpływ na wybór właśnie Polski przez zagranicznych inwestorów ma dostęp do wykształconej kadry.

- Poziom pomocy dla mojego inwestora, który zainwestował tu 9 lat temu, wyniósł najwyżej kilka procent nakładów inwestycyjnych. O ulokowaniu naszego centrum w okolicach Warszawy zadecydował fakt, że jest tu wykwalifikowana kadra. Projektanci i informatycy z Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej należą do światowej czołówki - powiedział Roś.

Dodał, że w ciągu ostatnich dwóch lat ośrodek Samsunga potroił swój rozmiar. Jak powiedział "Rz" Robert Segas z PAIiIZ od 3 lat ponad połowa wszystkich inwestycji zagranicznych w Polsce dotyczy właśnie budowy Centrów Usług Wspólnych, które zajmują się m.in. świadczeniem usług księgowych, IT. - Ponad 20 lat temu taka sytuacja była w Indiach, które od tego czasu wyrosły na potęgę a wiele hinduskich firm dziś wykupuje przedsiębiorstwa, które wówczas lokowały tam swoje centra - zauważa Segas. Ubolewa, że raport nie objął innych atrakcyjnych miast, np. Katowic.

Imina Bubałło-Wojciechowska, która odpowiada za istniejące od 3 lat w Lublinie centrum Telekomunikacji Polskiej SA, zajmujące się obsługą finansową i księgową TP SA. zwraca uwagę, że jeszcze do ubiegłego roku, jej centrum było jedynym w tamtym regionie. We wrześniu ub.r. powstało kolejne a następne są w budowie. - Coraz więcej zagranicznych firm jest zainteresowana lokowaniem u nas swoich inwestycji i to już nie koniecznie w Warszawie, jak dotychczas, lecz w mniejszych ośrodkach, w których są uczelnie gwarantujące wykwalifikowaną kadrę - zapewniała Bubałło-Wojciechowska. Dodała, że jedynym mankamentem Lublina jest brak lotniska.

Zdaniem Kiejstuta Żagana, Z KPMG koszty funkcjonowania centrum w Polsce są nawet 20-30 procent niższe niż w jakimkolwiek kraju zachodniej Europy.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje