Coroczny raport banku inwestycyjnego Merrill Lynch i grupy konsultingowej Capgemini o bogactwie świata (World Wealth Report 2009) przyniósł potwierdzenie negatywnego wpływu kryzysu na majątki najbogatszych obywateli świata. Liczba osób z majątkiem przekraczającym milion dolarów zmniejszyła się w minionym roku o prawie 15 proc do 8,6 mln osób. Ich łączny majątek był niższy o prawie 20 proc. i wynosił 32,8 bln dol.
Wśród krajów, których milionerzy zbiednieli najbardziej, przoduje Rosja, Hongkong, Indie i Wielka Brytania. W Rosji ubyło ponad 28 proc. bogaczy (ze 135,7 tys. dwa lata temu do 97,1 tys. na koniec 2008 r.). Rosjanie zagrożeni przez kryzys zaczęli się wycofywać z inwestycji giełdowych, a lokować gotówkę w państwowych bankach i w obligacjach.
Najwięcej milionerów mieszka obecnie w Ameryce Północnej (2,7 mln osób – 9,1 bln dol.), ale właśnie w USA i Kanadzie liczba najbogatszych zmalała najbardziej (o 19 proc. w porównaniu z 2007 r.). Następna jest Europa (2,4 mln osób, spadek 14,4 proc., majątek 8,3 bln dol.), a trzecia Azja i Pacyfik (2,4 mln, o 14 proc. mniej, majątek 7,4 bln dol.).
W Ameryce Łacińskiej mieszka 400 tys. milionerów, podobnie jak na Bliskim Wschodzie. Najmniej bogaczy tradycyjnie jest na najbiedniejszym kontynencie, czyli w Afryce – 100 tys. (spadek o 8,3 proc.; majątek 0,8 bln dol.).
Wśród wszystkich krajów liderem pozostają Stany Zjednoczone (2,4 mln osób z majątkiem ponad 1 mln dol.), Japonia (1,36 mln) i Niemcy (810 tys.). Te trzy kraje zamieszkuje 54 proc. wszystkich milionerów świata. W pierwszej dziesiątce są jeszcze: Chiny, W. Brytania, Francja, Kanada, Szwajcaria, Włochy, Brazylia, Australia. Największy skok wykonały jednak Chiny – w ciągu roku wyprzedziły W. Brytanię. Z kolei Brazylia zyskała w rankingu dwie pozycje.