Jak co roku World Economic Forum (WEF) ogłosiło raport o rozwoju finansowym świata z rankingiem 55 krajów – globalnych centrów finansowych. Kryzys i spektakularny krach Lehman Brothers w 2008 roku pozbawił USA pierwszego miejsca.
Liderem została Wielka Brytania, a skok aż o dziewięć pozycji na drugą wykonała Australia. W ocenie autorów raportu oba kraje wyróżniły się mocną bankowością oraz stabilnym sektorem pozabankowych usług finansowych.
Na kolejnych miejscach znalazły się: USA, Singapur, Hongkong, Kanada, Szwajcaria, Holandia, Japonia i Dania. Z pierwszej dziesiątki wypadły Francja (11) i Niemcy (12). Japonia spadła o pięć miejsc.
Polska znalazła się na 39. miejscu, tuż przed Rosją (straciła cztery pozycje w ciągu roku), a za Indiami, Słowacją i Czechami. Listę zamykają Nigeria, Ukraina i ostatnia Wenezuela.
Jak co roku autorzy oparli ocenę na ośmiu głównych kryteriach. Administracja najsprawniej działa w Singapurze, Danii i Norwegii (Polska zajęła 37. miejsce); najlepsza atmosfera wokół biznesu panowała w minionym roku w Danii, Singapurze i Norwegii ( Polska na 33.), a największa stabilność finansowa – w Norwegii, Szwajcarii i Hongkongu. Polska zajęła tu wysokie 26. miejsce, a najwyższe, bo 20. miejsce dostaliśmy za stabilność systemu bankowego.