Zakończył się szczyt G20

Przywódcy krajów G20 ostrzegli w komunikacie kończącym szczyt w Seulu, że nieskoordynowana polityka gospodarcza może mieć katastrofalne skutki "dla wszystkich"

Publikacja: 12.11.2010 09:27

Zakończył się szczyt G20

Foto: AFP

Przywódcy dwudziestu najważniejszych gospodarczo państw świata (G20) podczas szczytu w Seulu zgodzili się, że powinien powstać system ostrzegania przed groźbą ekonomicznych perturbacji, a zmiany w kursach walut powinny odbywać się stopniowo.

W przyszłym roku ministrowie finansów tej grupy przy udziale Międzynarodowego Funduszu Walutowego, opracują narzędzia umożliwiające zidentyfikowanie przypadków dużej nierównowagi i ich wyeliminowanie.

W końcowej deklaracji politycy podkreślają znaczenie skoordynowanych poczynań ostrzegając, że „nieskoordynowane działania pogorszą sytuację wszystkich”.

Stephen Roach z banku Morgan Stanley ma nadzieję, że w centrum zainteresowania teraz nie będzie konflikt walutowy Chiny-USA, lecz wspólne dążenie do zmniejszenia nierównowagi w wymianie handlowej i poziomie oszczędności. – Jest to bardziej wiarygodna alternatywa niż próby rozwiązania wielostronnego problemu poprzez dwustronny spór walutowy – powiedział Roach.

Władcy zapewnili też, że są gotowi wdrożyć w pełni nowe normy dotyczące kapitału banków uzgodnione przez szefów banków centralnych w porozumieniu nazwanym Bazylea III. Normy te mają sprawić, że banki będą bardziej odporne na skutki kryzysów finansowych.

Przywódcy krajów G20 zobowiązali do powstrzymania się przed konkurencyjną dewaluacją swoich walut - poinformowano w komunikacie wydanym po szczycie poświęconym światowej równowadze gospodarczej.

Liderzy G20 wezwali też swoich ministrów finansów, by nakreślili zestaw wskaźników, które pozwolą wykryć znaczącą nierównowagę na rachunku obrotów bieżących, zagrażającą stabilności światowej gospodarki.

Wskaźniki te mają w pomóc w porę zauważyć nierównowagę "wymagającą podjęcie działań dostosowawczych".

[srodtytul]Japonia i UE rozpoczną rokowania handlowe [/srodtytul]

Japonia i Unia Europejska postanowiły na przyszłorocznym spotkaniu na szczycie przeprowadzić rozmowy na wysokim szczeblu, których celem ma być rozpoczęcie rokowań o współpracy w dziedzinie handlu - poinformowała w piątek w Seulu japońska osobistość oficjalna.

Porozumienie w tej sprawie zawarto podczas spotkania premiera Japonii Naoto Kana z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso, które odbyło się na marginesie szczytu G20 w Seulu.

"Mamy nadzieję, że uzgodnimy z UE rozpoczęcie rozmów (handlowych) podczas przyszłorocznego regularnego spotkania na szczycie" - powiedział Naoto Kan w relacji jego współpracownika Tetsuro Fukuyamy.

Reuters podkreśla, że japońskie firmy naciskają na swój rząd aby zawarł porozumienie z UE w celu wzmocnienia ich pozycji przetargowej wobec ostrej konkurencji ze strony Korei Południowej. Porozumienie handlowe Korei Południowej z UE wchodzi w życie w lipcu przyszłego roku.

UE domaga się aby Japonia ograniczyła administracyjne bariery ograniczające wymianę handlową natomiast Japonia dąży do kompleksowego uregulowania z UE kwestii ceł, głównie na samochody.

[srodtytul]Merkel: UE przygotowana na kryzys irlandzki [/srodtytul]

UE jest przygotowana na wszelkie scenariusze działań w związku z obecnym kryzysem finansowym w Irlandii - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel na konferencji prasowej w Seulu podczas szczytu grupy G20.

Dodała, że inwestorzy, którzy w ostatnim okresie wyprzedawali duże ilości irlandzkich obligacji nie rozumieli przyjętych przez UE mechanizmów wspierania krajów zagrożonych kryzysem.

Obawy, iż Irlandia może być pierwszym krajem strefy euro, który ogłosi niewypłacalność spowodowały w ub. środę rekordowy spadek kursu euro.

Celem obecnego szczytu G20 w Seulu była przebudowa światowej gospodarki, tak by zapewnić jej stabilny wzrost i zapobiec powtórce światowego kryzysu finansowego z 2008 roku. Jednak kraje biorące udział w szczycie mają trudności z ustaleniem strategii mającej to zapewnić. Przywódcy będą musieli stawić czoło rosnącym sporom o kursy walut i o równowagę bilansu handlowego.

Wśród głównych kwestii omawianych na szczycie znalazły się m.in. nierównowaga w bilansie handlowym, kursy walut, regulacje sektora finansowego oraz niektóre kwestie polityczne, takie jak rosnące napięcie pomiędzy Chinami i Japonią oraz Rosją i Japonią, czy też zamrożone negocjacje dotyczące północnokoreańskiego programu atomowego.

Szczytowi towarzyszyły protesty - w Seulu, gdzie rozmieszczono znaczne siły policyjne, demonstrowało spokojnie trzy tysiące osób.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne