W krajach o większych niż Polska tradycjach demokratycznych przyjęte jest prezentowanie przez urzędy statystyczne eksperckich opracowań analitycznych, których przedmiotem są ważne procesy gospodarcze i społeczne. Opracowania takie nie są jednak włączaniem się przez urzędy statystyczne w debaty publiczne w formie opowiadania się po jakiejkolwiek stronie sporu politycznego.
Mając opisane wyżej, być może naiwne, wyobrażenie o roli i miejscu statystyki publicznej, z największym zdumieniem przeczytałem publikację GUS „Otwarte fundusze emerytalne w systemie zabezpieczenia społecznego 1999 – 2010”. Opinie zawarte w tej publikacji trudno uznać za obiektywne, pojawia się tam otwarta krytyka polityki gospodarczej wielu rządów i, co gorsza, ma miejsce jednoznaczne opowiedzenie się po jednej ze stron aktualnie prowadzonego sporu politycznego. Autorzy (zespół pod kierunkiem prof. Grażyny Ancyparowicz, dyrektora departamentu statystyki finansów GUS) są nieprzejednanymi przeciwnikami kapitałowego filara systemu emerytalnego. Wywód w publikacji prowadzony jest często za pomocą cytatów, w tym wielu cytatów kontrowersyjnych autorów, znanych z nieskrywanej niechęci do reform zapoczątkowanych w 1989 roku, znanych jako plan Balcerowicza.
[srodtytul]Dziwna publikacja[/srodtytul]
Publikacja o OFE, mimo że stanowi realizację uchwalonego przez Radę Ministrów programu badań statystycznych i ma charakter oficjalnego wydawnictwa GUS zaaprobowanego przez kierownictwo urzędu statystyki, nie przypomina wydawnictwa statystycznego. Dane statystyczne w formie szeregów czasowych zawarte są w aneksie niedostępnym w wersji drukowanej i osiągalnym tylko w wersji elektronicznej. Można odnieść wrażenie, że publikacja stała się pretekstem do krytycznego opisu spraw, a nie do prezentacji danych statystycznych, które byłyby poddane analizie.
[wyimek]Statystyka powinna dostarczać bezstronnych i obiektywnych informacji umożliwiających politykom prowadzenie debat i sporów[/wyimek]
Sama publikacja jest de facto ideologicznie obciążonym rozbudowanym autorskim opracowaniem (z ambicjami naukowymi) wykraczającym zakresem daleko poza temat określony w tytule. Autorzy dokonali wyboru cytatów w przejrzysty sposób podporządkowanych udokumentowaniu realizacji niewłaściwego scenariusza polityki społecznej i gospodarczej od samego początku transformacji systemowej w Polsce.