Bohdan Wyżnikiewicz

Bohdan Wyżnikiewicz

Bohdan Wyżnikiewicz: Euro a sprawa polska

Głównym motywem debat o euro w Polsce jest wysuwanie populistycznych argumentów, zwykle nieprawdziwych, obrzydzających wspólną walutę europejską.

Bohdan Wyżnikiewicz: Kiedy (nie) dogonimy Francję

Osoby przysłuchujące się comiesięcznym konferencjom prezesa NBP mogły nabrać przekonania, że za osiem lat Polacy będą tak bogaci, jak Francuzi są obecnie. Ten optymizm niekoniecznie znajduje odzwierciedlenie w realiach.

Bohdan Wyżnikiewicz: Droga lokalna półka

Trzeci przedwyborczy konkret wbrew zapewnieniom PiS może być wielce niekorzystny dla lokalnych konsumentów.

Bohdan Wyżnikiewicz: Czy sezonowość odpowiada za spadek PKB

Można zrozumieć zaskoczenie bliskiego rządowi think tanku i irytację nieoczekiwanie słabymi wynikami makroekonomicznymi, warto jednak przyjrzeć się argumentom PIE stojącym za tezą, że dane GUS za I i II kwartał są wątpliwe.

Bohdan Wyżnikiewicz: Czy przez wysoką inflację stajemy się biedniejsi

Teza o ubożeniu społeczeństwa jest uproszczeniem. Może być prawdziwa w przypadku ludzi o niskich dochodach. Ale dla większości to raczej zatrzymanie procesu bogacenia się.

Bohdan Wyżnikiewicz: Płaca minimalna, komplikacje maksymalne

Windowanie minimalnego wynagrodzenia, bez podnoszenia nieco wyższych płac, likwiduje premię za wykształcenie. To będzie miało wiele negatywnych skutków dla gospodarki.

Bohdan Wyżnikiewicz: Ile lat na emeryturze

Mężczyzna w wieku emerytalnym 65 lat przeżyje jeszcze średnio ponad 14 lat, a kobieta w wieku 60 lat – dłużej, bo 24 lata.

Bohdan Wyżnikiewicz: Igranie wskaźnikami inflacji

Wysoka inflacja budzi zrozumiałe emocje. W obiegu publicznym pojawiają się liczne komentarze, z których wiele niekoniecznie jest w zgodzie z wiedzą ekonomiczną.

Bohdan Wyżnikiewicz: Reformy bez ekspertów

Kolejna proteza systemowa daje wytchnienie decydentom. Warto ten czas wykorzystać na solidną przebudowę systemu podatkowego. Niezależni eksperci mogą okazać się potrzebni.

Bohdan Wyżnikiewicz: Nie należy narzekać, że podatki są w Polsce za niskie

Leon Podkaminer jest błyskotliwym ekonomistą formułującym tezy, które w środowisku są powszechnie uznawane za co najmniej kontrowersyjne.