- Mamy wątpliwości związane są z zakresem możliwości stosowania zwolnienia z VAT wszystkich usług kształcenia zawodowego wykonywanych przez organizacje rzemiosła - czytamy w piśmie. - Naszym zdaniem egzaminy zawodowe (sprawdzające, czeladnicze i mistrzowskie) przeprowadzane przez izby rzemieślnicze należy uznać za niepodlegające VAT.
Zgodnie z dyrektywą unijną izby rzemieślnicze w zakresie egzaminów zawodowych realizują zadania zlecane przez państwo. W opinii Związku więc ich działalność w tym obszarze powinna być traktowana podobnie jak działalność podmiotów prawa publicznego.
- Wejście w życie ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług spowodowały rewolucję w opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sektora edukacji w Polsce - wyjaśnia Rafał Iniewski, Przewodniczący Rady Podatkowej PKPP Lewiatan.
W jego ocenie nowe przepisy wprowadzają nierówność pomiędzy podmiotami na rynku szkoleniowym. Uczelnie działające w Polsce, zarówno publiczne, jak i niepubliczne, oprócz kształcenia realizują również zakres usług szkoleniowych tożsamych z tymi, które realizuje rynek szkoleniowy. Ustawa i rozporządzenie, na podstawie tego samego zapisu dyrektywy, przyznają uczelniom wyższym zwolnienie w całości świadczonych przez nie usług, natomiast placówkom wyłącznie w zakresie kształcenia i wychowania.
- Podpisaliśmy się pod otwartym listem do Premiera w sprawie weryfikacji opodatkowania VAT, ponieważ nie zgadzamy się na wprowadzone nierówności w zakresie opodatkowania oraz rozliczania VAT od usług szkoleniowych - dodał Iniewski.