PMI wzrósł powyżej oczekiwań

PMI dla polskiego przemysłu wzrósł w styczniu do 52,15 pkt z grudniowego poziomu 48,8 pkt, znacznie przewyższając oczekiwania ekonomistów

Publikacja: 01.02.2012 09:31

PMI wzrósł powyżej oczekiwań

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski TJ Tomasz Jodłowski

Warunki w sektorze przemysłowym poprawiły się po raz pierwszy od października ub. roku. Ostatni raz indeks był powyżej granicy 50 pkt w listopadzie.

Wzrost indeksu był wynikiem przede wszystkim wzrostu liczby nowych zamówień, co spowodowało przyspieszenie produkcji i zahamowało spadek poziomu zatrudnienia. Wzrosły też koszty produkcji i ceny wyrobów gotowych – w najszybszym tempie odpowiednio od dziewięciu i pięciu miesięcy.

„Najnowszy odczyt wskaźnika jest bardzo dobry i oznacza trzeci największy miesięczny wzrost w historii badań, co potwierdza słuszność niedawnej optymistycznej wypowiedzi prezesa NBP, Marka Belki, na temat prognoz wzrostu PKB w 2012 roku. Pozwala on również wątpić w słuszność obaw odnośnie negatywnego wpływu kryzysu gospodarczego strefy euro na polską gospodarkę w tym roku. Przyspieszająca inflacja kosztów produkcji oraz cen wyrobów gotowych także przyczynia się do coraz bardziej asertywnej postawy NBP" – skomentowała Agata Urbańska, ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej.

– Indeks dla nowych zamówień w eksporcie przekroczył poziom 50 pkt po raz pierwszy od siedmiu miesięcy, co może wskazywać na wyraźna poprawę perspektyw polskiego eksportu, wspieranego przez niski kurs złotego – napisał Jakub Borowski z Kredyt Banku po publikacji odczytu.  Zdaniem Marcina Mrowca z Pekao, słaby złoty może wspierać polski eksport jeszcze przez kolejne 2-3 miesiące.

Dobre dane z polskiego sektora przemysłowego utwierdzają ekonomistów w przekonaniu, że konsekwencje spowolnienia ze strefy euro docierają do Polski w łagodnej formie. – Dane o PMI stanowią wsparcie dla naszej prognozy przewidującej przyspieszenie wzrostu produkcji przemysłowej w styczniu do 8,9 proc. r/r wobec 7,7 proc. w grudniu – oceniają analitycy Kredyt Banku.

Obniżka stóp się oddala

Z danych zebranych przez HSBC wynika, że wzrosła presja inflacyjna na producentów. Zarówno koszty produkcji, jak i ceny wyrobów gotowych wzrosły w styczniu w tempie najszybszym od miesięcy. Firmy narzekają głównie na wysokie ceny produktów, na które wpływ na droga ropa naftowa oraz na rosnące koszty importu z powodu słabego złotego.

- Inflacja kosztów produkcji przyspieszyła, więc RPP może śmiało utrzymywać jastrzębi ton, który pojawił się z początkiem stycznia – skomentował Grzegorz Ogonek z ING Banku Śląskiego.

- Dane o PMI sygnalizują malejącą przestrzeń dla złagodzenia polityki monetarnej, co oznacza spadek prawdopodobieństwa obniżki stóp w II połowie 2012 r. – ocenił Jakub Borowski z Kredyt Banku.

- W kontekście pozostających na rekordowo niskich poziomach stóp najważniejszych banków centralnych i mniejszego lub większego spowolnienia w tym roku, nie sądzę, by RPP zdecydowała się na podwyżki – Mrowiec z Pekao. Prognoza banku zakłada, że stopy będą utrzymane w pierwszej połowie roku, a obniżka może nastąpić w okolicach czwartego kwartału.

Poprawa nastrojów na świecie i dobre płynące od polskich managerów umocniły złotego, który przed południem przebił poziom 4,20 za euro.  Zdaniem dilerów walutowych to umocnienie może być kontynuowane.

Ożywienie w Niemczech, gorzej w Czechach

Dobre odczyty indeksu nastroju kadry managerskiej przyszły także ze strefy euro, gdzie PMI w przemyśle osiągnął poziom najwyższy od pięciu miesięcy – wzrósł do 48,8 pkt wobec 46,9 pkt miesiąc wcześniej. Mocno poprawiła się też kondycja niemieckiego sektora przemysłowego – PMI wzrósł do 51 pkt wobec 48,4 pkt. To najwyższy odczyt od pół roku i pierwszy powyżej 50 pkt od września 2011. Odczyty finalne były wyższe niż wstępne.

Spadek indeksu do 48,8 pkt z 49,2 poprzednio zanotowały z kolei Czechy

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem