"Tendencje obserwowane w ciągu ostatniego roku wskazują na stabilizację tempa wzrostu gospodarki na poziomie ubiegłorocznym z tendencją do niewielkiego osłabienia w drugim półroczu. Wiele składowych wskaźnika od ubiegłego roku nie wykazuje zdecydowanych tendencji ani do wzrostu, ani do spadku, oscylując jedynie w kolejnych miesiącach wokół zbliżonych wartości" - napisano w komunikacie.
Spośród ośmiu składowych wskaźnika, podobnie jak przed miesiącem, trzy poprawiły się, zaś pięć uległo pogorszeniu.
"Do pozytywnych sygnałów płynących z gospodarki zaliczyć należy poprawę nastrojów wśród inwestorów giełdowych. W styczniu br. wyhamowaniu uległ spadkowy trend notowań podstawowego indeksu WIG. Nie można jednak na razie przesądzać o powrocie optymizmu na warszawski parkiet" - napisano.
Kolejna składowa, która działała w kierunku wzrostu wskaźnika, to oceny menedżerów przedsiębiorstw nt. sytuacji finansowej w kierowanych przez nich firmach.
"W tym przypadku jednak zmiana ta miała charakter wyłącznie krótkookresowy. Od ponad roku bowiem oceny na temat kondycji finansowej firm nie wykazują zdecydowanej tendencji ani do poprawy, ani do pogarszania się. Zmiany obserwowane w ciągu ostatniego roku oscylują wokół tych samych wartości i wskazują na utrzymywanie się stałej około 10 proc. przewagi tych przedsiębiorstw, w których sytuacja finansowa pogarsza się" - napisano.