KBC otrzymał w czasie kryzysu 3,5 mld euro pomocy od rządu Belgii oraz dalsze 3,5 mld euro od regionalnego rządu Flandrii. W grudniu zeszłego roku bank spłacił już pierwsze 500 mln euro.
Konsekwencją przyjęcia rządowego wsparcia była konieczność „odchudzenia" banku zgodnie z wymogami KE. Sprzedaż polskiego Kredyt Banku jest więc elementem procesu pozbywania się przez KBC zagranicznych aktywów. W styczniu belgijska grupa zdecydowała o sprzedaży TUiR Warta spółce Talanx International. Sprzedawane są też firmy Fidea, KBL European Private Bankers oraz KBC?Deutschland.
Aktywa całej KBC?Groep wynosiły na koniec 2011 r. 285,4 mld euro (podczas gdy rok wcześniej 320,8 mld euro). Należy ona do największych instytucji finansowych Beneluksu. KBC Groep wypracowała w 2011 r. zaledwie 13 mln euro zysku netto wobec 1,86 mld euro zysku w 2010 r.
Wtorek był dla KBC?ważnym dniem nie tylko ze względu na transakcję z Santanderem. Jej prezes Jan Vanhevel ogłosił, że odchodzi na emeryturę. Jego następcą będzie Johan Thijs, szef belgijskiego oddziału KBC. Do rezygnacji dojdzie na walnym zgromadzeniu 3 maja 2012 r.