Wskaźnik Optymizmu Konsumentów mierzony przez Ipsos obniżył się o 3,9 pkt, do poziomu 73,3 pkt. Obecny Wskaźnik Optymizmu jest na poziomie z kwietnia 2009 roku i jest jednym z najniższych od niemal trzech lat.

Z komunikatu wynika, że w lutym spadek zanotowały wszystkie wskaźniki składowe WOK. Ocena Klimatu Gospodarczego w stosunku do poprzedniego miesiąca pogorszyła się o 4 pkt (uzyskując wynik 57,3 pkt), a Wskaźnik Bieżący, odnoszący się zarówno do oceny obecnej sytuacji krajowej gospodarki, jak i sytuacji materialnej gospodarstw domowych, spadł o  4,4 pkt (osiągając poziom 60,9 pkt).

Większość, bo 73 proc. Polaków uważa, że sprawy naszego kraju zmierzają w złym kierunku, co stanowi wzrost o 5 pkt. w stosunku do ubiegłego miesiąca. Przyczyną tego spadku może być reakcja na planowaną reformę emerytalną, dodatkowe niepokoje społeczne mogło wzbudzić zamieszanie wokół podpisania ACTA. Ponad połowa Polaków (55 proc.) jest zdania, że sytuacja gospodarcza w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy pogorszyła się (wzrost o 3 pkt w stosunku do poprzedniego miesiąca), równocześnie zmniejszyła się wiara, że sytuacja ta poprawi się w ciągu najbliższego roku - 45% proc. pytanych obawia się pogorszenia, podczas gdy jedynie 8 proc. wierzy w jej poprawę.

Zmalała również skłonność do zakupów. Niemal wszyscy , bo 95 proc. zauważyła wzrost cen w ostatnim roku, a dla ponad połowy ankietowanych był on znacząco wpływający na poziom życia. Analitycy IPOS dodają, że głośno komentowane w mediach wypowiedzi ekspertów zapowiadających dalsze podwyżki, odnoszące się zarówno do produktów spożywczych, jak i energii czy paliw, najprawdopodobniej wpłyną na dalszy spadek skłonności do wydawania pieniędzy.