Sprowadziliśmy więcej wyrobów mineralnych ( głównie surowców energetycznych). Spadła za to wartość importu wyrobów chemicznych, metalurgicznych i elektromaszynowych.
Tak wynika z analizy ministerstwa gospodarki.
Najbardziej wzrosła wartość eksportu: wyrobów ceramicznych – wzrost o 13,5 proc. (3 proc. wolumenu eksportu), artykułów rolno-spożywczych – wzrost o 8,5 proc. ( do 11,4 proc. eksportu), oraz wyrobów przemysłu chemicznego – wzrost o 5,1 proc. (13,9 proc. eksportu).
Eksport wyrobów metalurgicznych wzrósł zaledwie o pół procenta (do ponad 3,9 mld EUR) i stanowił 11,7 proc. polskiego wywozu ogółem. Przy czym rosła wartość sprzedaży za granicą żelaza, żeliwa i stali, a spadała miedzi i wyrobów z miedzi oraz aluminium.
Zmniejszyła się wartość wyrobów elektromaszynowych, (które stanowią ponad 39 proc.). o ok. 370 mln euro w porównaniu do początku zeszłego roku, do ok. 13,2 mld euro) . Głównie zmniejszył się eksport związany z motoryzacją oraz sprzedażą maszyn i urządzeń elektrycznych. Mniej też eksportowaliśmy mebli. Sprzedaż zmniejszyła się w skali roku o prawie 2 proc., wyniosła 1,6 mld euro, co stanowiło 4,8 proc. łącznego wywozu z Polski.