Przedstawiony w zeszły czwartek plan zakłada, że EBOiR, EBI i Bank Światowy razem wdrożą program, którego celem będzie „wsparcie wzrostu" w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej. Całkowita wartość projektu ma wynieść 30,5 mld euro. 20 mld euro wyłoży EBI. Udział Banku Światowego i EBOiR wyniesie odpowiednio 6,5 mld euro oraz 4 mld euro.

Na efekty programu przyjdzie nam jednak trochę poczekać. W ocenie analityków Fitch pieniądze z programu mogą zastąpić część zagranicznych środków, które odpłynęły z banków regionu od początku globalnego kryzysu finansowego. To jednak nie wystarczy, by zwiększyć akcję kredytową w kraju naszego regionu.

- Sądzimy, że głównym czynnikiem ograniczającym obecnie wzrost akcji kredytowej w Europie Środkowej i Wschodniej jest brak atrakcyjnych okazji do udzielenia kredytów, a nie problemy z pozyskaniem finansowania – tłumaczą analitycy Fitch. - Problemem jest także silniejsza awersja do ryzyka zarówno po stronie pożyczkodawców, jak i potencjalnych pożyczkobiorców – dodali.

- Program prawdopodobnie nie wpłynie na te czynniki w krótkim okresie, ale w dłuższym może wspierać wzrost gospodarczy dzięki bezpośredniemu i pośredniemu finansowaniu projektów – oceniają.

Przygotowany przez EBOiR, EBI i Bank Światowy program zaplanowany jest na lata 2013–2014. Celem programu, jak poinformowały wymienione instytucje w komunikacie, jest wsparcie sektora publicznego i prywatnego, w tym rozwoju infrastruktury, inwestycji firm i lokalnych instytucji finansowych. Jego beneficjantami będą Polska, Albania, Bośnia, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Czarnogóra, Estonia, Macedonia, Litwa, Łotwa, Kosowo, Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowacja i Słowenia.