Korespondencja z Brukseli
Trzy komisje Parlamentu Europejskiego – ds. Rynku Wewnętrznego, ds. Handlu Międzynarodowego oraz ds. Rolnictwa – opowiedziały się wczoraj przeciwko zakazowi papierosów smakowych w UE. Były także przeciwne wycofania z rynku papierosów typu slim. Prawdopodobnie takie samo stanowisko zajmie Komisja Przemysłu i Energii w głosowaniu 20 czerwca.
– Dodatki technologiczne niezbędne do produkcji tytoniu, a także dodatki tradycyjne, takie jak np. mentol, powinny zostać zachowane, ponieważ preferują je dorośli świadomi swoich wyborów konsumenci, a nie dzieci czy młodzież. Z kolei papierosy typu slim są tak samo szkodliwe jak zwykłe papierosy. Jeśli nie decydujemy się na wprowadzenie zakazu sprzedaży wszystkich produktów tytoniowych, nie powinniśmy zakazywać tylko niektórych – mówiła Małgorzata Handzlik, eurodeputowana PO, która przygotowała opinię dla Komisji Rynku Wewnętrznego.
Wszystkie te gremia dostarczają swoje opnie do Komisji Środowiska PE, która jest wiodąca dla dyrektywy tytoniowej. Ona będzie głosowała główny raport dopiero 11 lipca. I to ten dokument stanie się podstawą głosowania na sesji plenarnej we wrześniu. Komisja Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności jest jednak zwykle – jak wskazuje jej pełna nazwa – bardziej przychylna regulacjom prozdrowotnym, a mniej bierze pod uwagę interesy europejskiego biznesu. Ostateczny wynik głosowania będzie natomiast wypadkową tych dwóch stanowisk, bo oba są silnie reprezentowane w PE.
Głos eurodeputowanych waży w legislacji na równi z unijnymi rządami. W najbliższy piątek rada unijnych ministrów ds. zdrowia ma przyjąć tzw. ogólne podejście w sprawie dyrektywy tytoniowej. Według nieoficjalnych informacji, jak już pisaliśmy w „Rz", nie ma mniejszości blokującej przeciwko zakazowi mentoli, jest natomiast dla uchylenia proponowanego przez Komisję Europejską zakazu slimów. Kluczowe okazało się takie właśnie stanowisko rządu niemieckiego. Jeśli Berlin pozostanie przy swoim, to taki powinien być wynik głosowania w piątek. Wtedy kwestia mentoli może ulec modyfikacji w negocjacjach z PE, jeśli eurodeputowani we wrześniu twardo wypowiedzą się za mentolami.