Główna stopa od lipca wynosi 2,5 proc. To najniższy poziom w historii.

Wiele wskazuje na to, że taki koszt pieniądza utrzyma się w Polsce przez dłuższy czas. Ankietowani przez „Rz" ekonomiści spodziewają się, że co najmniej do końca pierwszego kwartału 2014 r. Prezes NBP Marek Belka mówił niedawno, że nie spodziewa się zmian do końca roku.

Być może więcej informacji na ten temat prezes przekaże podczas konferencji prasowej, która rozpocznie się o godz. 16.

- Po deklaracji zakończenia cyklu łagodzenia polityki pieniężnej w lipcu innej decyzji Rady nie można było się spodziewać. RPP, po wakacyjnej przerwie, zapoznała się z najnowszymi danymi z polskiej gospodarki, a odniesienia do nich spodziewać się można w komunikacie, który opublikowany zostanie o godz. 16:00. Ocena Rady dotycząca rozwoju sytuacji w polskiej gospodarce będzie zapewne pozytywna. Rada zasygnalizuje naszym zdaniem dalszą obserwację sytuacji i brak zmian poziomu stóp procentowych w kolejnych miesiącach – mówi Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

- Wrześniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zakończyło się – zgodnie z oczekiwaniami – pozostawieniem stóp procentowych NBP bez zmian. Potwierdza to lipcowe zapowiedzi Rady o zakończeni cyklu obniżek i utrzymaniu stabilnego poziomu stóp procentowych do końca roku tłumaczy Dariusz Winek, główny ekonomista BGŻOptima i BGŻ. - W obliczu wyraźnych symptomów poprawy koniunktury w Polsce, w szczególności w przetwórstwie przemysłowym, oraz zakończenia cyklu dezinflacji przez skokowy wzrost inflacji w lipcu, nie ma podstaw do dalszych obniżek stóp procentowych. Szacujemy, że w najbliższych miesiącach nastąpi stabilizacja odczytów rocznego wskaźnika wzrostu cen w przedziale ok. 1,1 proc.-1,3 proc., choć bilans ryzyk jest wyraźnie dodatni, wskazujący na możliwe zaskoczenia wyższą dynamiką cen. Przyczynić się do tego może prawdopodobny wzrost cen paliw będący konsekwencję negatywnego rozwoju sytuacji na w Syrii i na Bliskim Wschodzie, a także potencjalne osłabienie złotego wynikające z ograniczenia skupu papierów dłużnych przez amerykański System Rezerwy Federalnej. Negatywnie może zaskakiwać też wzrost cen żywności. Wyraźne przyspieszenie wzrostu inflacji oczekiwane jest na przełomie roku i w pierwszej połowie roku przyszłego. Jednak do celu inflacyjnego RPP inflacja prawdopodobnie zbliży się dopiero w drugim kwartale przyszłego roku, choć w miesiącach letnich proces jej wzrostu może ulec wyhamowaniu. Dlatego można oczekiwać, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie co najmniej do połowy 2014 r. - dodaje.