Głosowanie nad propozycjami, w którym mogą wziąć udział Poznaniacy, rozpocznie się we wtorek.
"Poprzez budżet obywatelski chcemy zwiększyć zaangażowanie obywateli w życie miasta. Tworzenie takiego budżetu ma sens, kiedy ma on wsparcie obywateli, którzy głosując muszą się z propozycjami zapoznać i wybrać te, które uznają za istotne" - powiedział podczas konferencja prasowej prezydent Poznania Ryszard Grobelny.
Do drugiej edycji budżetu obywatelskiego w Poznaniu nadesłano 217 wniosków, urzędnicy wskazali 63 najlepsze projekty, z których zespół opiniujący wybrał 20. Na finałową 20. przez prawie dwa tygodnie będą mogli głosować mieszkańcy Poznania. 20 wytypowanych projektów ma wartość 46 mln złotych.
Najwięcej projektów, sześć, związanych jest z budową ścieżek rowerowych i stacji rowerów miejskich, pięć z rozbudową infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, cztery dotyczą zagospodarowania przestrzennego, trzy dotyczą dziedziny pomocy społecznej, a dwa to projekty kulturalno-oświatowe.
Najdroższy z proponowanych projektów to odbudowa stadionu na Golęcinie za prawie 9 mln złotych, a najtańszy to ustawienie ławek na placu Wolności za 14 tys. złotych. Wśród zaproponowanych projektów są np. akcja społeczna "Stop czerniakowi", budowa przytuliska dla bezdomnych czy stworzenie w Poznaniu Muzeum Enigmy.