Yellen pojawiła się w czwartek przez Komisją Bankowości amerykańskiego Senatu w ramach obowiązkowych przesłuchań poprzedzających zatwierdzenie jej kandydatury przez Kongres. Stanowczo broniła polityki stymulacji amerykańskiej gospodarki firmowanej przez jej obecnego szefa Bena Bernanke. "Jest bardzo ważne, aby nie rezygnować z mechanizmów wspierających, zwłaszcza gdy proces ożywienia wciąż jest bardzo rachityczny" – mówiła Yellen. Przypomniała też, że narzędzia jakimi dysponuje Fed są ograniczone, bo stopy procentowe znajdują się już na zerowym poziomie. Stąd ważna jest kontynuacja wykupu przez bank centralny obligacji wartości 85 miliardów dolarów miesięcznie. Korzyści z luzowania ilościowego znacznie przekraczają związane z nim ryzyko – argumentowała Yellen.
Obecna wiceprezes Fed, która najprawdopodobniej już za kilkanaście tygodni obejmie kierownictwo amerykańskim bankiem centralnym odmówiła odpowiedzi na pytania zaniepokojonego niebezpieczeństwem inflacji republikańskiego senatora Michaele Crapo, który chciał się dowiedzieć kiedy rozpocznie się wygaszanie operacji luzowania ilościowego. "W tej sprawie nie mamy określonych ram czasowych" – powiedziała Yellen.
Przesłuchania kandydatki na prezesa Fed obserwowano z ogromnym zainteresowaniem na Wall Street. Jakakolwiek wzmianka o możliwości zakończenia operacji wykupu obligacji mogłaby wywołać spore perturbacje na rynku kapitałowym, podobnie jak to miało miejsce latem br. Giełdy reagowały wówczas dość nerwowo po kilku wypowiedziach członków Komitetu Otwartego Rynku Fed, w tym samego Bena Bernanke, sugerujących stopniowe wycofywanie się z programów stymulacyjnych. "Jej wystąpienie uspokoiło zarówno rynki jak i republikanów; (Yellen) będzie kontynuować politykę prezesa Bernanke i nie zdecyduje się na agresywniejsze działania w celu szybszego obniżenia wskaźników bezrobocia" – napisał Paul Ashworth, główny ekonomista Capital Economics w swoim komentarzu dla inwestorów.
67-letnia Yellen będzie pierwszą kobietą, która pokieruje Rezerwą Federalną. Jej nominację przez Senat uważa się praktycznie za sprawę przesądzoną.