Po ośmiu miesiącach negocjacji z unijną Radą eurodeputowani zaakceptowali nowe wieloletnie ramy finansowe Unii Europejskiej.
Na razie zielone światło dała Komisja Budżetowa Parlamentu Europejskiego, ostateczne głosowanie nastąpi w czasie sesji plenarnej w najbliższy wtorek w Strasburgu.
Wiadomo jednak, że zgoda będzie, bo obie strony – parlament i unijne rządy – uzgodniły wersję kompromisową. Obejmuje ona nie tylko warunki wydawania pieniędzy w latach 2014–2020, ale także dodatkowe środki w budżecie na 2013 rok oraz poziom wydatków w budżecie na 2014, czyli pierwszym rocznym budżecie z nowych ram finansowych.
Polska będzie znaczącym beneficjentem z łączną kwotą transferów brutto w wysokości 105,8 mld euro. Z czego 72,9 mld euro dostaniemy w ramach polityki spójności, a 28,5 mld euro na rolnictwo.
– Jest to prawdopodobnie ostatni tak hojny budżet Unii Europejskiej dla Polski. Musimy go dobrze wykorzystać na inwestycje będące źródłem długoterminowego wzrostu gospodarczego – powiedziała Sidonia Jędrzejewska, eurodeputowana Platformy Obywatelskiej.