Reklama
Rozwiń

Polacy pesymistami. Nie wierzymy w ożywienie gospodarki

Przez lata kryzysu mimo wszystko z optymizmem patrzyliśmy w przyszłość. Dziś na tle innych państw pod tym względem wypadamy słabo.

Publikacja: 19.02.2014 02:05

Polacy pesymistami. Nie wierzymy w ożywienie gospodarki

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

Od 2007 r. wskaźniki optymizmu konsumentów w zdecydowanej większości państw europejskich zaczęły mocno spadać, podczas gdy w Polsce – ku ogólnemu zaskoczeniu – utrzymywały się na wysokim poziomie. Jak pisaliśmy w listopadzie 2010 r. w oparciu o badania TNS OBOP dla Philips, Polacy pod względem poziomu zadowolenia z życia wypadali słabiej tylko w zestawieniu z Azjatami.

Jednak od co najmniej dwóch lat sytuacja się odwróciła, co potwierdzają badania L'Observatoire Cetelem, przeprowadzone w 12 krajach. Jeśli chodzi o ocenę sytuacji gospodarczej na 2014 r., to Polacy w dziesięciopunktowej skali dają jej 3,9, co oznacza spadek o 0,1 pkt w stosunku do oceny poprzedniego roku.

Jest to o tyle zaskakujące, że w większości państw oceny nieznacznie, ale jednak rosną. Można się spodziewać tego w przypadku generalnie najlepiej oceniających perspektywy krajowych gospodarek Niemców, Belgów czy Brytyjczyków, ale w innych krajach trend jest także widoczny. Również w znajdujących się na dole tabeli Portugalii i Hiszpanii, gdzie mimo nieznacznego wzrostu konsumenci nadal oceniają perspektywy gospodarcze państw słabo.

Także autorzy raportu we wnioskach z niejakim zdziwieniem zauważają, że Polacy tak krytycznie oceniają perspektywy gospodarcze, mimo generalnie niezłych na tle innych krajów Europy danych makroekonomicznych. – W przypadku zwłaszcza Polski oraz Słowacji pewnym argumentem przemawiających za ostrożną oceną perspektyw gospodarczych jest relatywnie dość wysokie bezrobocie – czytamy w raporcie.

Jak podała na początku stycznia firma Ipsos, liczony przez nią Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) w grudniu spadł o 3 pkt, do poziomu 81,8 pkt.

– Grudniowe spadki w stosunku do pomiarów listopadowych powtarzają się z dużą regularnością. Mimo to poziom wskaźnika WOK jest na zdecydowanie wyższym poziomie (o 9,85 pkt) niż w grudniu 2012 roku – podał Ipsos w komunikacie. Dlatego choć firmy handlowe już od kilku miesięcy obserwują delikatne oznaki ożywienia popytu, to jednak do zdecydowanych deklaracji o zakończeniu kryzysu jest jeszcze dosyć daleko.

Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora