12 czerwca 2013 r. – pierwsze doniesienia prasowe o pracach w Ministerstwie Finansów na temat zmiany ustawy o NBP.
14 sierpnia 2013 r. – pierwszy projekt założeń zmiany ustawy o NBP. Pojawia się tu wiele propozycji, w tym pierwsza dotycząca zmiany w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi: „proponuje się stworzenie możliwości sprzedaży i kupna dłużnych papierów wartościowych przez NBP także poza operacjami rynku otwartego".
21 sierpnia 2013 r. – resort finansów pisze w komunikacie, iż „intencją zmienianego przepisu nie jest wprowadzenie możliwości finansowania przez NBP deficytu budżetowego". Zmiana „ma na celu rozszerzenie narzędzi NBP w związku z funkcjonowaniem banku centralnego jako tzw. pożyczkodawcy ostatniej szansy" – wyjaśnia resort finansów.
Minister finansów Jacek Rostowski wyjaśniał wtedy, że wszystkie nowoczesne banki centralne mają możliwość skupu obligacji skarbowych z rynku i nie ma powodu, by NBP nie miał takiej opcji.
Wrzesień 2013 r. – pierwsza tura konsultacji projektu założeń. Takie instytucje, jak GPW, KNF czy Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, zwracają uwagę, że zapisy o nowym instrumencie NBP są tak ogóle, że trudno się do nich odnieść. Z kolei NBP proponuje cały nowy punkt przewidujący oddzielenie instrumentów mających zapewnić stabilność krajowego systemu finansowego od zwykłych instrumentów polityki pieniężnej.