Na środkowym Pomorzu powstanie blisko 420 nowych miejsc pracy, a firmy zainwestują 765 mln zł. - Zmieniające się zasady pomocy publicznej zdopingowały inwestorów do przeanalizowania planów inwestycyjnych. Przyniosło to decyzje o przystąpieniu do realizacji kolejnych inwestycji - mówi Mirosław Kamiński, prezes Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i szef słupskiej SSE. Nowe projekty inwestycyjne będą realizowane w podstrefach na terenie woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego. Trendem są reinwestycje, czyli rozwój obecnej działalności i wzrost zatrudnienia w firmach strefowych.
Firmy z regionu słupskiego, które otrzymały nowe zezwolenia to Euroledlighting – producent energooszczędnych systemów oświetleniowych LED, działający w branży metalowej Kamir, producent części samochodowych Lauber oraz TG-Dnalop - polski oddział kanadyjskiej firmy z grupy Thomson-Gordon, łożyska i uszczelki dla przemysłu okrętowego. Z kolei M&S Pomorska Fabryka Okien ze Słupska planuje do końca roku 2015 wybudowanie w strefie nowego zakładu produkującego wysokiej jakości okna PVC. Produkcja przeznaczona będzie w połowie na rynek polski, gdzie nasze okna w 80 proc. trafiają do nowo budowanych domów jednorodzinnych oraz na rynki eksportowe, głównie do państw Unii Europejskiej. - Nasza druga spółka M&S Okna i Drzwi zajmująca się produkcją stolarki drewnianej, zakupiła kolejny obiekt w słupskiej strefie. W związku z tym przewiduje się dalszy, stopniowy wzrost zatrudnienia – mówi Szymon Sarna, prezes M&S Pomorska Fabryka Okien i główny właściciel Grupy MS.
W podstrefie Koszalin zezwolenie otrzymała również szwajcarska firma Rotho, która zamierza utworzyć centrum produkcyjne i logistyczne. Firma ta będzie produkować wysoce przyjazne środowisku opakowania agd z plastiku. Oferujemy produkty w sześciu kategoriach - kuchnia, przechowywanie, odpady, czyszczenie, pranie, biura. Oferta obejmuje tysiąc rodzajów wyrobów. - Naszymi klientami są głównie sklepy detaliczne oraz markety. Zdecydowaliśmy się, by część naszej produkcji przenieść do Europy Wschodniej, a w Koszalinie udało nam się znaleźć odpowiednie warunki - mówił Winfried Köbel, prezes Grupy Rotho podczas wydania zezwolenia w koszalińskim Urzędzie Miasta.
Ponadto w Koszalinie zainwestują również firmy: Termoprojekt – producent przemysłowych urządzeń chłodniczych, Recyklon - zajmująca się przetwórstwem tworzyw sztucznych, Clown Polska, która otworzy centrum dystrybucyjne artykułów dziecięcych. Swoją działalność w strefie poszerza także Fabryka Flag Linea. W podstrefie Szczecinek Kronospan wybuduje nowy zakład przetwórstwa materiałów drewnopochodnych. Będzie to nowoczesna i wysoko zautomatyzowana produkcja. Kronospan to największy na świecie producent płyt MDF surowych oraz melaminowanych. Produkty trafiają do producentów mebli i wyrobów drewnopochodnych w Polsce i w Europie.
W podstrefie „Wałcz" swoje skrzydła rozwija „Albatros Aluminium" producent najwyższej jakości profili aluminiowych. Zamierza zainwestować 60 mln zł przy zatrudnieniu 70 osób.