Przewidywania sprawdziły się. Brak przepisów wykonawczych sprawił, że w lipcu strefy ekonomiczne nie wydały inwestorom ani jednego zezwolenia. Nie będą ich wydawać  także w sierpniu. Podpisywanie nowych umów inwestycyjnych zacznie się dopiero w czwartym kwartale.

Strefy przyznają, że szykują nowe projekty i prowadzą rozmowy z potencjalnymi inwestorami zainteresowanymi uruchomieniem nowych przedsięwzięć. W Kamiennogórskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej stopień zaawansowania rozmów z firmami wskazuje, iż do końca 2014 roku wydanych zostanie kolejnych 5 zezwoleń.

– Dlatego zakładamy, że w II półroczu tego roku zostanie utrzymana dynamika rozwoju na poziomie zbliżonym do pierwszych sześciu miesięcy. Możemy nawet przekroczyć założenia przyjęte w planie działalności spółki na cały rok 2014 – mówi specjalista ds. projektu, Karolina Podlasek.

Nowe projekty negocjuje także strefa katowicka. W pierwszym półroczu wydała 58 zezwoleń na inwestycje warte przeszło 2,5 mld zł. Mają pozwolić na powstanie 2,6 tys. nowych miejsc pracy.

Byle do jesieni

– Zezwolenia będą wydawane dopiero jak wejdzie w życie rozporządzenie w sprawie pomocy publicznej. Przewidujemy, że firmy, które już teraz są zainteresowane inwestycją w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, będą mogły zakończyć procedurę wejścia do strefy na początku IV kwartału – mówi specjalista ds. marketingu, Wojciech Rusek.

– Prowadzimy kilkanaście projektów, które mogą zakończyć się wydaniem zezwoleń w ostatnim kwartale roku 2014 lub na początku 2015. Będziemy musieli dostosować się do nowych wytycznych i ustandaryzować je w naszej firmie – informuje prezes strefy kostrzyńsko-słubickiej, Artur Malec.

Strefom będą jednak potrzebne dodatkowe grunty. Na te które sa już w ich granicach część stref nie znajdzie chętnych, bo najbardziej atrakcyjne działki zostały wykorzystane.

- Skupiamy się teraz na szukaniu nowych terenów inwestycyjnych.  Jesienią zamierzamy złożyć kolejny wniosek o rozszerzenie strefy – mówi dyrektor działu promocji i marketingu Krakowskiego Parku Technologicznego, Krystyna Sadowska.

Autopromocja
#NowaRp.pl

Znacznie więcej niż wiedza

ZAPRENUMERUJ

O włączenie do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej gruntów w rejonie Bolesławca starają się władze tego dolnośląskiego miasta. W ubiegłym tygodniu radni podjęli uchwałę o przeznaczeniu dla inwestorów 12 hektarów położonych w bezpośredniej bliskości węzła autostradowego A4 i A18.

Nowe grunty po włączeniu do strefy będą atrakcyjne ze względu na ulgi podatkowe.

– Małe firmy mogą liczyć na ulgi w wysokości 45 proc. poniesionych na inwestycję kosztów, lub 45 proc. dwuletnich kosztów zatrudnienia. Dla średnich firm to 35 proc. , a dla dużych do 25 proc. kosztów – poinformował Jacek Serdeczny z departamentu komunikacji WSSE.

Rekordziści

W pierwszym półroczu największą łączną wartość inwestycji zaplanowano w strefie wałbrzyskiej – przeszło 5,2 mld zł. Na drugim miejscu znalazła się strefa katowicka – ponad 2,5 mld zł, na trzecim tarnobrzeska – 1,8 mld zł. Pod względem planowanego wzrostu zatrudnienia pierwsza jest strefa wałbrzyska – 5277 zadeklarowanych nowych miejsc pracy, następnie katowicka – 2603. Wśród największych inwestycji (o nakładach powyżej 200 mln zł) znalazły się m.in. projekty NGK Ceramics w Gliwicach, ICT Poland w Kostrzynie, Synthosu Dwory w Oświęcimiu i Volkswagena we Wrześni.