Wynik finansowy średnich i dużych przedsiębiorstw (zatrudnienie powyżej 50 osób) wyniósł po I półroczu 46,1 mld zł, czyli 1,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Jeszcze słabiej wyglądają dane za II kwartał. Zysk sięgnął 24,9 mld zł – 10,6 proc. mniej niż rok wcześniej – w I kwartale był wzrost o ponad 20 proc.

– Poprawa sytuacji gospodarczej jest kontynuowana w wolniejszym tempie, ma to wpływ na bardziej umiarkowane tempo poprawy sytuacji finansowej firm – uważa Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ Bank.

Niezbyt dobrze wyglądają  przychody. Po dwóch kwartałach były o 2,5 proc. wyższe niż rok wcześniej, ale po I kwartale – o 2,7 proc. – Przyczyną słabego wzrostu były i rynek krajowy, i eksport – podkreśla Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Po dwóch kwartałach przychody nie rosną szybko, ale i koszty utrzymują się na stabilnym poziomie ze względu na niskie ceny surowców i kosztów produkcji. Głównym powodem słabszych zysków są koszty tzw. pozostałej działalności operacyjnej (np. kursy walut, koszty finansowe aktualizacji inwestycji). Z głównej działalności – sprzedaży produktów i usług, wyniki ładnie rosną. Nieźle wypadają inwestycje – wzrost o 14,4 proc. w II kwartale. Choć to nieco mniej niż w I kwartale, ale pokazuje pozytywne trendy.

– Wyniki firm dają szanse na wzrost gospodarczy oparty na inwestycjach i ciągle  na eksporcie netto, ale w mniejszym stopniu, niż oczekiwaliśmy na konsumpcji – podkreśla Starczewska-Krzysztoszek.