Europejskie indeksy giełdowe traciły we wtorek po południu (niektóre, jak np. niemiecki DAX i francuski CAC 40, ponad 1 proc.) w reakcji na kiepskie wstępne dane o PMI. Łączny wskaźnik koniunktury w przemyśle i sektorze usług strefy euro spadł z 52,5 pkt w sierpniu do 52,3 pkt we wrześniu, czyli najniższego poziomu od dziewięciu miesięcy. Przemysłowy PMI dla eurolandu zniżkował do 50,5 pkt i jest najniżej od 14 miesięcy.

W Niemczech wskaźnik koniunktury dla przemysłu spadł do 50,3 pkt, najniższego poziomu od 15 miesięcy. Znalazł się niebezpiecznie blisko pułapu 50 pkt oddzielającego dekoniunkturę od ekspansji (łączny PMI dla przemysłu i usług wzrósł jednak do 54 pkt). We Francji wspólny przemysłowo-usługowy PMI spadł do 49,5 pkt, co wskazuje na dekoniunkturę.

– Te dane sugerują, że w trzecim kwartale do strefy euro powrócił jedynie bardzo umiarkowany wzrost gospodarczy po stagnacji w drugim kwartale. Końcówka roku również będzie trudna. To nie to, co chciałby zobaczyć Europejski Bank Centralny – twierdzi Howard Archer, główny ekonomista firmy badawczej IHS Global Insight. Markit Economics, firma przeprowadzająca sondaże PMI, szacuje, że wzrost PKB strefy euro wyniesie w trzecim kwartale zaledwie 0,3 proc., a we Francji 0 proc. – Niepokój związany z konfliktem na Ukrainie, sankcjami przeciwko Rosji oraz obawy dotyczące ogólnych perspektyw ekonomicznych strefy euro wydają się coraz bardziej ciążyć europejskiej gospodarce. Istnieje niebezpieczeństwo, że działania stymulacyjne EBC okażą się niewystarczające w obliczu tak silnych przeciwnych wiatrów – ocenia Chris Williamson, główny ekonomista Markit Economics.

Tymczasem PMI dla chińskiego przemysłu (liczony przez HSBC i Markit Economics) wzrósł z 50,2 pkt do 50,5 pkt, czyli bardziej, niż się spodziewano. To daje nadzieję, że spowolnienie nie będzie zbyt ostre. – Obraz sytuacji jest zróżnicowany, z jednej strony pojawiła się poprawa w zamówieniach i eksporcie, z drugiej indeks zatrudnienia odnotował dalszy spadek, a presja deflacyjna się nasiliła. Aktywność w sektorze przemysłowym pokazała we wrześniu oznaki stabilizacji – uważa Hongbin Qu, ekonomista HSBC.