Reklama
Rozwiń

Łatwiej zapłacić kartą, bo przybywa terminali płatniczych

Coraz więcej handlowców instaluje terminale płatnicze. To efekt obniżenia stawek interchange. Szykują się kolejne zmiany dotyczące tych opłat.

Publikacja: 08.10.2014 08:57

Łatwiej zapłacić kartą

Łatwiej zapłacić kartą

Foto: Bloomberg

Monika sajewicz

Przybywa miejsc, w których można zapłacić bezgotówkowo. Z najnowszych danych NBP wynika, że na koniec czerwca w Polsce funkcjonowało już 279,2 tys. punktów handlowo-usługowych akceptujących płatności kartą. To o 13,7 tys. więcej niż kwartał wcześniej i o 28,7 tys. więcej niż przed rokiem.

Mniejsze prowizje, więcej terminali

– W porównaniu z kilkoma ostatnimi kwartałami mamy obecnie do czynienia z największą dynamiką wzrostu liczby terminali kart płatniczych – podkreśla Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

Przekonuje, że to przede wszystkim efekt przełamywania bariery kosztowej akceptacji kart, czyli spadku opłaty interchange, zarówno w wyniku samoregulacji organizacji płatniczych (od 1 stycznia 2013 r. – spadek średniej wysokości  tej prowizji do 1,3 proc. wartości pojedynczej transakcji), a także ustawowej redukcji do maksymalnego poziomu 0,5 proc. wartości pojedynczej transakcji, która zaczęła faktycznie obowiązywać od  1 lipca.

13,7 tysięcy punktów akceptujących transakcje kartami przybyło w II kwartale 2014 r.

Prowizja interchange jest głównym składnikiem całkowitej opłaty od każdej transakcji ponoszonej przez punkt honorujący karty. Jej poziom ustalają  organizacje kartowe, ale w związku z tym, że do niedawna w Polsce były one najwyższe w Europie, interchange została ustawowo obniżona do 0,5 proc. Po tej obniżce na przyjmowanie kart zdecydowała się m.in. największa sieć handlowa  Biedronka.

– Oczekuję też, że kolejne kwartały wykażą dalszą wysoką dynamikę wzrostu – niezdecydowani przedsiębiorcy chętniej rozpoczną swoją przygodę z płatnościami bezgotówkowymi, a ci, którzy już przyjmują płatności kartą, dzięki temu, że przestaną ponosić nadmiernie wysokie koszty, zapewne rozważą możliwość promowania obrotu bezgotówkowego – podkreśla Łaniewski.

Wkrótce kolejne cięcia

Jednak to nie koniec zmian na rynku kart. Trwają przymiarki do projektu ustawy, która obniży interchange do poziomu 0,2–0,3 proc. Zmiana jest potrzebna, a nawet konieczna, by zapobiec chaosowi, jaki może powstać po wejściu w życie porozumienia Komisji Europejskiej i organizacji Visa obniżającej interchange dla transakcji transgranicznych.

Eksperci ostrzegają, że ograniczy ona konkurencyjność polskich firm zajmujących się rozliczaniem transakcji, bo zagraniczni agenci będą mogli zaproponować dużym sklepom niższe stawki opłat. O negatywnych skutkach tego porozumienia pisaliśmy już w „Rz".

W  najbliższych dniach zapadnie decyzja, w jakim trybie zostanie złożony projekt odpowiedniej ustawy.

– Dostrzegamy potrzebę regulacji. Najprawdopodobniej będzie to projekt poselski, bo w takim wariancie będzie relatywnie krótszy proces  procedowania – tłumaczy Krystyna Skowrońska, przewodnicząca Komisji Finansów Publicznych.

Do tej koncepcji skłania się także poseł Wincenty Elsner (obecnie niezrzeszony), pomysłodawca i inicjator zmian interchange, członek Komisji Finansów Publicznych. – Formuła projektu poselskiego jest szybką ścieżką legislacyjną, a nam zależy, żeby te przepisy mogły wejść w życie od początku stycznia – uzasadnia poseł Elsner.

Jednocześnie Komisja Europejska planuje obniżenie prowizji także dla stawek krajowych do poziomów 0,2–0,3 proc., ale nie wyznaczyła jeszcze terminu.

Monika sajewicz

Przybywa miejsc, w których można zapłacić bezgotówkowo. Z najnowszych danych NBP wynika, że na koniec czerwca w Polsce funkcjonowało już 279,2 tys. punktów handlowo-usługowych akceptujących płatności kartą. To o 13,7 tys. więcej niż kwartał wcześniej i o 28,7 tys. więcej niż przed rokiem.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora