Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 29.11.2018 17:01 Publikacja: 29.11.2018 17:01
5 zdjęć
ZobaczArka prezydenta Anote
Foto: materiały prasowe
Imprezę otworzy dokument „Dźwigając brzemię” opowiadający historię Nadii Murad, młodej kobiety, która przeżyła ludobójstwo jazydów w Iraku i ośmiomiesięczną niewolę w ISIS. Podjęła dwie próby ucieczki, by dziś, jako wolna kobieta, opowiadać o cierpieniu ofiar wojny. Za swą działalność otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.
Także w piątek odbędzie się ekspercki panel dyskusyjny - „Udźwignąć brzemię. Prawa kobiet we współczesnym świecie – paradoksy i wyzwania” oraz projekcja dokumentu „Jakby ktoś mnie śledził”, w którym dziennikarka Assia Boundaoui, odkrywa mroczną tajemnicę FBI.
Ponadto w pierwszym dniu festiwalu Wojciech Grzędziński, szef jury w konkursie #HumanDOC Camera, zaprosi widzów do udziału w swoim projekcie „Twarze Polaków - portret społeczeństwa”.
Wśród 21 dokumentalnych produkcji z całego świata, które zostaną pokazane w czasie trzech festiwalowych dni, dominować będą filmów poświęcone globalnym wyzwaniom i tematyce społecznej. Problemy zmian klimatycznych znajdują odbicie w takich filmach jak: „Arka prezydenta Anote” (reż. M. Rytz) oraz „Kiedy owca staje się lwem” (reż. Jon Kasbe), „Niebieskie serce” (reż. B. Caillouette).
Gościem specjalnym festiwalu będzie Andrew Feinstein #HumanDoc, a w czasie spotkania z widzami odpowie na pytanie dotyczące swojego filmu „Niebieskie orchidee” poruszającego problem handlu bronią na świecie.
Ciekawą propozycję stanowią też polskie dokumenty. „Ethiopiques: Muzyka duszy” w reżyserii Macieja Bochniaka opowiada, w jak nieoczywisty sposób w Etiopii pojawiły się pierwsze płyty z rodzimą muzyką ethio-jazzową – będącą połączeniem rocka, funku i jazzu z charakterystyczną etiopską harmonią i oraz gardłowym śpiewem, a także, w jaki sposób ocalił od zapomnienia ten gatunek muzyki francuski producent muzyczny Francis Falceto.
„Janka” to z kolei wciągający i skłaniający do refleksji portret Janiny Ochojskiej, szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej, przedstawiający jej życie wypełnione trudem choroby i nieustanną działalnością na rzecz innych. Po projekcji widzowie będą mogli się spotkać z bohaterką dokumentu, a także z Adelą Kaczmarek–Siwińską, jego autorką. „Uniwersum Grochów” zrealizowany przez Tomasza Knittla to z kolei opowieść o przemijaniu, o tych, dla których nie ma miejsca w nowoczesnej metropolii.
Festiwalowe wydarzenia będą odbywały się w Kinotece, Kinie Amondo oraz w Staromiejskim Domu Kultury. Część festiwalowych filmów można oglądać bezpłatnie na platformie VOD.pl aż do końca roku. Szczegóły na www.festival.humandoc.pl
Tegoroczny #HumanDOC potrwa w Warszawie do niedzieli , a potem wyruszy w objazd po kolejnych miastach w Polsce.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Słynny występ w kolońskiej Operze Keitha Jarretta, który przeszedł do historii jazzu, zorganizowała osiemnastola...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
19. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu odbędzie się w dniach 26 lipca...
Michael Madsen, aktor, którego kojarzymy głównie z ról w kultowych filmach Quentina Tarantino, takich jak „Kill...
Szaleństwa nie ma, ale w lecie każdy znajdzie w kinie coś dla siebie. „Jurassic World: Odrodzenie” w kinach już...
Powieść Prusa jest punktem wyjścia dla naszej opowieści, traktujemy ją jako rodzaj trampoliny do tego, żeby stwo...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas