Dlaczego akurat Rosja? Niezorientowanych informuję, że Bodo zmarł z głodu i wycieńczenia w kolonii karnej w obwodzie archangielskim.
Trafił tam po aresztowaniu w 1941 roku we Lwowie przez patrol NKWD. W chwili aresztowania posługiwał się paszportem ze Szwajcarii. Właśnie paszport wpłynął na losy artysty. W 1941 roku, na mocy porozumienia Sikorski - Majski, ogłoszono amnestię. Eugeniusza Bodo amnestia nie objęła, bo porozumienie dotyczyło tylko Polaków a on posługiwał się paszportem szwajcarskim.
Dzięki staraniom Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu i funduszom Ministerstwa Kultury, na cmentarzu memorialnym w Kotłasie zostanie 2 października odsłonięty pomnik artysty. Będzie jednym z elementów memoriału poświęconego tysiącom ofiar stalinowskich represji.
Kotłas był jednym z największych węzłów kolejowych w północnej Rosji. Przez miasto przejeżdżały transporty wiozące więźniów do pracy przymusowej na północy.
Eugeniusz Bodo grał w wielu przedwojennych filmach. Znany go z „Pawła i Gawła", „Jaśnie pana szofera", "Czarna perła", "Czy Lucyna to dziewczyna?" i wiele innych.