„Koniec Rosji" to opowieść o dziewiętnastoletnim rekrucie Aleksieju, który przylatuje do oddalonej od cywilizacji małej strażnicy na północnych krańcach Rosji, aby odbyć służbę wojskową. W strażnicy znajduje się sześciu żołnierzy. Każdy z nich tkwi w tym miejscu już długo, być może zbyt długo... Film zdobył nagrody na festiwalach w Toronto, Zagrzebiu, Chicago, Permie, Jihlavie i Warszawie (Planet Doc),pokazywany był na najważniejszych, światowych festiwalach filmu dokumentalnego.
Michał Marczak wyrusza w trasę, aby pokazać film, a przy okazji o nim porozmawiać. Utalentowany, młody reżyser jest absolwentem szkół filmowych w Polsce, Los Angeles i Kanadzie. Laureat "Talentów Trójki" w kategorii film: Za talent i dojrzałość artystyczną, za poruszające przedstawienie ludzkiej samotności i niezwykłą wrażliwość wizualną w filmie "Koniec Rosji".
Projekt Polska Światłoczuła rozpościera filmową sieć nad krajem, odkrywa i lokalizuje miejsca, do których warto dotrzeć z kinem. Projekcje odbywają się w nietypowych miejscach: w więzieniu, w synagodze, w wiejskiej świetlicy czy domu kultury. - Dzielimy się ze światłoczułymi widzami z całej Polski filmem i pragniemy o nim rozmawiać, spierać się, uczyć wrażliwości. Zaprezentowaliśmy już „Jutro będzie lepiej" Doroty Kędzierzawskiej, „Wymyk" Grega Zglińskiego oraz „Argentyńską lekcję" Wojciecha Staronia - opowiadają organizatorzy.
Miejsca i terminy światłoczułych spotkań:
28.01 SUPRAŚL,