Bohater filmu, Joseph Kyselak, urodził się w Wiedniu na przełomie XVIII i XIX wieku. Jego dorosłe życie dzieliło się na dwie części: codzienną pracę urzędnika Rejestru Sądowego oraz podróże, do których zawsze solidnie się przygotowywał. Wykorzystywał na nie wszystkie wolne dni, a i – jak mówią zachowane dokumenty – nieraz prosił o przedłużenie urlopu.
Oddawał się też studiom historycznym, a w domowej bibliotece zgromadził ponad 1800 tytułów - w tym wiele map i atlasów, specjalistyczne dzieła z zakresu geografii i historii naturalnej oraz reportaże z podróży pióra współczesnych autorów. Plonem jego własnych wędrówek stała się książka "Zapiski z pieszych wędrówek po Austrii" – przez współczesnych mu niemal niezauważona, ale dziś oceniana jako perła literatury podróżniczej.
Opisał w niej swoje doświadczenia z wypraw do Dolnej Austrii, Styrii, Karyntii, pasma górskiego Wysokich Taurów. Jednak bardziej znany stał się za sprawą swoich regularnie powtarzanych wyczynów: w każdym miejscu, do którego dotarł Kyselok pozostawiał swój autograf. Jego nazwisko można odnaleźć nawet dzisiaj na wieżach kościelnych, na ścianach ruin i na urwiskach...
Już wtedy pomysł ten przyniósł mu taką sławę, że jego nazwisko pojawiło się w ważnej publikacji. Constant von Wurzbach, zmarły w Berchtesgaden w 1893, wydał 60-tomową encyklopedię biograficzną Cesarstwa Austrii. Kyselak został w nim opisany jako dziwak. Ale współcześni graficiarze widzą w nim swego protoplastę.