Do najbardziej oczekiwanych wydarzeń należą z pewnością dwa filmy będące rodzajem eksperymentu, który przeprowadzili jedni z najbardziej interesujących polskich dokumentalistów – Marcel Łoziński i Paweł Łoziński. Ojciec i syn nakręcili dwie wersje podróży, w której obaj uczestniczyli i której byli współbohaterami.

Już dziś powiedzieć można, że wyjątkową propozycją tegorocznego konkursu DocFilmMusic będzie polski dokument „Miłość" zrealizowany przez debiutującego Filipa Dzierżawskiego. Przedstawia on historię trójmiejskiej grupy jassowej, działającej w latach 1988-2002, której członkami byli: Tymon Tymański, Mikołaj Trzaska, Leszek Możdżer, Jacek Olter i Maciej Sikała. Atutem filmu jest kapitalne pokazanie relacji między muzykami – nie tylko łączących ich ze sobą więzów, ale także konfliktów, stresów. Opowieść nie tylko kipi emocjami, ale i jest znakomitym materiałem do refleksji. Tego filmu nie można przegapić.

W związku z krakowskim festiwalem TVP Kultura zaprasza widzów na niedzielę poświęconą polskiemu dokumentowi. O 17.25 rozpoczęła się będzie dyskusja, na czym polega fenomen filmów dokumentalnych we współczesnym świecie, jakie inspiracje czerpią współcześni twórcy z przeszłości oraz jak powstają intymne portrety bohaterów. Gośćmi Maksa Cegielskiego będą dokumentaliści: Lidia Duda, Maria Zmarz-Koczanowicz, Maciej Drygas, Paweł Kloc, Michał Marczak, Piotr Stasik i Tomasz Wolski. Przypomniane zostaną także filmy, które już wcześniej cieszyły się uznaniem publiczności i jurorów. Wśród nich: „Cudze listy" Macieja Drygasa (17.25) czyli historie niedoręczonych, cenzurowanych w PRL-u listów rekonstruujących polską rzeczywistość od zakończenia wojny, aż do upadku komunizmu w 1989 roku; „Kobieta poszukiwana" w reżyserii Michała Marczaka (19.00) – profesjonalne poszukiwania polskiej żony dla francuskiego arystokraty;

„Koniec lata" Piotra Stasika (19.50) – rosyjskie dzieci w szkole kadetów, w której rygor i dyscyplina są na pierwszym miejscu; „Kołysanka z Phnom Penh" Pawła Kloca 22.55), za który twórca - Srebrnego Lajkonika - Nagrodę Główną Krakowskiego Festiwalu Filmowego w konkursie krajowym, a w międzynarodowym Srebrny Róg dla najlepszego pełnometrażowego dokumentu. Ta nakręcona w Kambodży opowieść jest zapisem relacji łączącej dwoje ludzi: Ilana, Izraelczyka i Saran, Khmerkę. On przyjechał tu szukać nowego lepszego życia, ona - nie zna innej rzeczywistości niż ta, która jest dookoła...

W kolejne dni trwania festiwalu (aż do 30 maja), TVP Kultura codziennie będzie emitować filmy prezentowane na tegorocznym festiwalu, wśród nich: „Krzysztof Warlikowski - Nowy sen", „Uwolnić motyla", „Wypadek", „Matka 24h", „Tajemnica Góry Malakka" oraz „Campo Di Fiori". Relacje z festiwalowych wydarzeń pojawią się także w Informacjach Kulturalnych (poniedziałek, środa i piątek, godz. 20.00).