Ponad 1,3 mld zł na kulturę z Krajowego Planu Odbudowy. Kolankiewicz szefem FINA

Tomasz Kolankiewicz został dyrektorem Filmoteki Narodowej (FINA), zaś Aleksandra Szymańska Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych. Resort kultury ogłosił nabór wniosków na granty i stypendia z Krajowego Planu Odbudowy o wartości ponad 1,3 mld zł.

Publikacja: 05.06.2024 13:41

Hanna Wróblewska

Hanna Wróblewska

Foto: PAP/Paweł Supernak

Ministra kultury Hanna Wróblewska poinformowała, że rozstrzygnięte zostały dwa konkursy na stanowiska osób kierujących narodowymi instytucjami kultury.

Tomasz Kolankiewicz i Aleksandra Szymańska na czele instytucji kultury

- Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych obejmie Aleksandra Szymańska, socjolożka zajmująca się polityką kulturalną, wieloletnia dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku – powiedziała ministra. Dyrektorem Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego zostanie Tomasz Kolankiewicz, który był wcześniej m. in. dyrektorem artystycznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2020-2023), zwolnionym przez min. Piotra Glińskiego, a współpracował z TVP Kultura i Nowym Teatrem w Warszawie. Powołania nastąpią wkrótce.

- Wnioski pokontrolne z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski są już opracowywane, mam nadzieję, że nie długo trafią na moje biurko – dodała ministra Wróblewska.

5 czerwca zaczęła też wybór komisja konkursowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

- Zaczynamy nabór z kolejnego strumienia środków z Krajowego Planu Odbudowy – powiedziała wiceministra Marta Cienkowska. - To program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych po pandemii. Nabór na tak zwane projekty miękkie będziemy realizować w dwóch blokach. Pierwszy to granty o które mogą aplikować instytucje kultury, organizacje pozarządowe, także małe i średnie przedsiębiorstwa. Mogą trafić na festiwale, spektakle, koncerty, ale też projekty dokumentacyjne, archiwizacyjne, badania, konferencje, panele dyskusyjne, projekty edukacyjne, animacje.

Na granty przeznaczono około 112 mln zł. Jednostkowe projekt może otrzymać dofinansowanie od 20 do 100 tys. przy wkładzie własnym do 20 proc. Każdy podmiot może złożyć cztery wnioski.

Stypendia za 15 mln zł

Jak powiedziała wiceministra Cienkowska, druga część środków trafią na stypendia artystów mieszkających w Polsce, ale także dla obywateli Unii Europejskiej, którzy będą chcieli realizować projekty artystyczne na terenie Rzeczypospolitej. Stypendia będzie można przeznaczyć na rozwój umiejętności artystycznych, z preferencjami dotyczącymi przestrzeni cyfrowej i ekologii, na szkolenia zawodowe, spotkania ze specjalistami w dziedzinie sztuki, a także współpracę ze ekspertami z innych sektorów w tym nauki, technologii i przedsiębiorstw.

- Na stypendia mamy zamiar przeznaczyć do końca tego roku ponad 15 milionów zł, w rozbiciu na raty miesięcznie do 5 tys. zł brutto na 3 - 6 miesięcy. Ogłaszamy nabór, ale startuje on 30 czerwca. Potrwa tylko dwa tygodnie.

Jak dodała ministra Hanna Wróblewska projekty miękkie będą rozpatrywane w sześciu segmentach: kultura ludowa, sztuki wizualne, sztuki performatywne, teatry, taniec i muzealnictwo. Zgodnie z tymi kompetencjami zostały stworzone szerokie komitety selekcyjne, które będą oceniać wnioski.

To będzie pierwszy nabór wniosków, które mają być zrealizowane do końca tego roku. Koszty kwalifikowane liczą się od 1 czerwca. Dokładnych informacji na specjalnej infolinii oraz mailowo udzielać będzie zespół Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

- Drugi nabór mamy nadzieję ogłosić jeszcze pod koniec tego roku na projekty i stypendia realizowane w roku następnym – powiedziała wiceministra Cienkowska. - Alokacja środków będzie dwukrotnie większa.

Orońsk pierwszym beneficjentem

Kolejny otwarty nabór jest związany z projektami infrastrukturalnymi i termomodernizacyjnymi, dotyczy bibliotek oraz domów kultury, a jego wartość wynosi 300 milionów złotych.

- W związku z tym, że to jest nabór ciągły wnioski można składać na bieżąco. Chodzi o projekty do 5 milionów zł, a finansowane jest 100 proc. wniosku – powiedziała Marta Cienkowska.

Od 3 czerwca można składać wnioski do programu FEniKS. Dotyczy rozwoju infrastruktury kultury oraz ochrony i podniesienia atrakcyjności turystycznej obiektów dziedzictwa kulturowego.

- W tej alokacji mamy do rozdysponowania 800 milionów złotych, a finansowanie dotyczy projektów o wartości do 50 milionów zł. – mówiła wiceministra Cienkowska. - Wnioski można składać do 30 września, a następny nabór planowany jest w 2025 r. Udało nam się już wybrać pierwszy projekt do dofinansowania – rozbudowę i rewitalizację Centrum Polskiej Rzeźby w Orońsku o wartości ponad 26 mln zł

Ministra kultury Hanna Wróblewska poinformowała, że rozstrzygnięte zostały dwa konkursy na stanowiska osób kierujących narodowymi instytucjami kultury.

Tomasz Kolankiewicz i Aleksandra Szymańska na czele instytucji kultury

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Film
„Ród Smoka”, czyli „oko za oko, syn za syna” w drugim sezonie
Film
Polska wieś pokazana bez sentymentów. Grzegorz Dębowski wygrywa debiuty w Koszalinie
Film
Koszaliński Złoty Jantar dla „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego
Film
Rekomendacje filmowe na weekend: Inni w nas i wokół nas
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Film
„Królestwo zwierząt” Thomasa Cailleya: Ludzie mutują jak po pandemii
Materiał partnera
Największe kino plenerowe w Polsce powraca