Powstanie „Matrix 5”. Nie wiadomo, czy zagra Keanu Reeves

Wielki przebój kinowy stworzony przez Lanę i Lilly Wachowskie ma kontynuować Drew Goddard.

Publikacja: 04.04.2024 17:20

Nie wiadomo jeszcze, czy Keanu Reeves wystąpi w piątej części Matrixa

Nie wiadomo jeszcze, czy Keanu Reeves wystąpi w piątej części Matrixa

Foto: PAP/PA

Szefowie Warner Bros. ogłosili, że powstanie piąta część „Matrixa”. Według informacji portalu Deadline autorem nowego scenariusza jest Drew Goddard nominowany do Oscara za „Marsjanina”. On też ma stanąć za kamerą jako reżyser. Producentem wykonawczym jest współscenarzystka i współreżyserka serii, Lana Wachowski.

— Drew przyszedł do Warner Bros z nowym pomysłem, który według nas wszystkich będzie wspaniałym sposobem na kontynuację świata Matrixa — powiedział Jesse Ehrman, prezes ds. produkcji Warner Bros Motion Pictures — Pozwala on uhonorować to, co Lana i Lilly Wachowskie zaczęły ponad 25 lat temu, a jednocześnie oferuje wyjątkową perspektywę opartą na jego własnej miłości do serialu i postaci.

Czytaj więcej

Martin Scorsese nakręci film o życiu Jezusa

Z kolei Drew Goddard przyznał: „Nie jest przesadą stwierdzenie, że filmy z matrixowej serii zmieniły zarówno kino, jak i moje życie. Wyjątkowy kunszt Lany i Lilly inspiruje mnie każdego dnia i jestem niezmiernie wdzięczny za szansę opowiadania historii z ich świata”.

49-letni scenarzysta, reżyser i producent karierę rozpoczął od pisania odcinków dla programów telewizyjnych „Buffy: Postrach wampirów”, „Anioł”, „Alias” i „Zagubieni”. Jest autorem scenariuszy filmowych, m.in. „Cloverfield” (2008), „World War Z" (2013) czy „Marsjanin” (2015). W 2011 roku zadebiutował jako reżyser filmem „Domek w lesie”.  Cztery lata później stworzył serial Netflix „Daredevil” i wyreżyserował kilka odcinków „The Good Place”. W jego najnowszym projekcie „Bad Times at the El Royale” (2018), wystąpili m.in. Jeff Bridges, Cynthia Erivo, Dakota Johnson i Chris Hemsworth.

„Matrix” - kultowa seria ma już 25 lat

Pierwszy „Matrix” pojawił się na ekranach w 1999 roku. Kosztował 63 miliony dolarów i — zdaniem producentów — był wielkim ryzykiem. To była historia hakera komputerowego, zwabionego do cyberpodziemia, gdzie toczy się wojna z prawdziwym światem. Film zrewolucjonizował efekty wizualne w kinematografii, m.in. dzięki sekwencji akcji na zielonym ekranie ze 120 kamerami. I zrobił furorę. Zarobił 456 mln dolarów i stał się obrazem kultowym. Mało wówczas znani filmowcy o polskim nazwisku — bracia Wachowscy – przynieśli kinu rewolucję. Ich sposób opowiadania historii i wykorzystanie efektów specjalnych wyjątkowo przypadło do  gustu pokoleniu. wychowanemu na wideoklipach MTV i na grach komputerowych. Nic dziwnego, że Hollywood postanowił odciąć od tego sukcesu kupony, zwłaszcza, że bracia Wachowscy podobno od razu rozpisali „Matrixa” na trzy części. Cztery lata później w Cannes odbyła się światowa prapremiera „Matrixa. Reaktywacji”.  Dalej przyszedł „Matrix. Rewolucje”, a wreszcie — w 2021 roku - „Matrix. Zmartwychwstanie” wyreżyserowane przez Lanę Wachowski (obaj bracia skorygowali płeć).

Czytaj więcej

„Diuna: Część druga” bije rekordy frekwencyjne

„Matrix 5” dziś jeszcze nie ma tytułu ani przewidywanej daty premiery. Nie wiadomo też czy powrócą na takie gwiazdy franczyzy, jak Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Laurence Fishburne, Yahya Abdul-Mateen II, Hugo Weaving, Jada Pinkett Smith czy Jessica Henwick.

Wiadomo natomiast, że Goddard będzie producentem filmu razem z partnerką Sarah Esberg („Moonlight”, „If Beale Street Could Talk”).

Porwanie się na „Matrix 5” to wielkie wyzwanie. Cztery dotychczasowe filmy z serii robionej przez braci Wachowskich, a następnie (po korekcie płci) przez siostry Wachowskie – „Matrix”, „Matrix Reaktywacja”, „Matrix Rewolucje” i „Matrix Odrodzenie” – zarobiły na całym świecie 1,8 miliarda dolarów. Seria zdobyła cztery Oscary.

Film
Te filmy ubiegają się o 100 000 zł w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych Mastercard OFF CAMERA 2024
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Film
Rekomendacje filmowe na weekend. W poszukiwaniu wartości: Ameryka, Europa, Azja
Film
Premiera nowego filmu Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta 1 czerwca w Krakowie
Film
Filmy mistrzów w Cannes. Za dwoma tytułami stoją nasi rodzimi twórcy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Film
W filmie „Civil War” Ameryka pogrąża się w chaosie