Pawlak i Kargul na Ukrainie, czyli reaktywacja „Samych swoich”

„Sami swoi. Początek”, prequel słynnego cyklu o Pawlakach i Kargulach wejdzie na ekrany w piątek. W roli reżysera debiutuje Artur Żmijewski. Główne role grają Adam Bobik i Karol Dziuba.

Publikacja: 14.02.2024 14:31

Pawlak i Kargul na Ukrainie, czyli reaktywacja „Samych swoich”

Foto: Next Film

Cykl o Pawlakach i Kargulach, z wielomilionową widownią w kinach i jeszcze większą przy powtórkach w telewizji, był nie tylko jednym z największych hitów powojennego kina, ale też zawoalowaną próbą opowiedzenia o losach Polaków.

Sami swoi na Dolnym Śląsku

Z dawnych Kresów musieli w wyniku jałtańskiego podziału Europy na radziecką i amerykańską strefę wpływów przenieść się na Dolny Śląsk, w peerelowskiej nomenklaturze zwany Ziemiami Odzyskanymi - po latach germanizacji dawnych piastowskich księstw.

Czytaj więcej

"Wonka", "Pan Kleks", "Sami swoi". Filmowe powroty na ekrany

W artykulacji Władysława Hańczy i Wacława Kowalskiego, słyszeliśmy charakterystyczny kresowy zaśpiew, zwanym zaciąganiem, co stanowiło ważny element sąsiedzkich zatargów o miedzę i krowę. A w zasadzie o wszystko między dwoma krewkimi sąsiadami, przypominającymi mentalność szlacheckich bohaterów „Zemsty” Fredry, choć byli przecież chłopami.

Za sukces filmu, którego pierwsza część miała premierę w 1967 r., odpowiadali reżyser Sylwester Chęciński i scenarzysta Andrzej Mularczyk.

W „Nie mam mocnych”, pojawiła się kwestia sukcesji majątku i niechcianego przez seniorów ślubu Ani Pawlakówny (Anna Dymna) z Zenkiem (Andrzej Wasilewicz) agronomem z Państwowego Gospodarstwa Rolnego, który nie godził się na kościelny ślub z powodu swoich przekonań.

Trzecia część „Kochaj albo rzuć” miała premierę w 1977 r. i skoncentrowana była wokół polonijnego wątku wyprawy liniowcem Batory do Ameryki na zaproszenie Johna Kargula w Chicago. Nie doczekał gości z Polski, którzy w zamian spotkali jego nieślubną czarnoskórą córkę Shirley.

Rodzina Mularczyka z Podola

Jak wspomina scenarzysta Andrzej Mularczyk, historia rodzin Pawlaków i Karguli, jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Wśród osób opuszczających swe domy na Kresach, leżących dziś w granicach Ukrainy, był Jan Mularczyk, stryj znakomitego scenarzysty i pisarza Andrzeja Mularczyka, autora scenariusza do kultowej trylogii i prequelu. To właśnie on stał się, wiele lat później, pierwowzorem postaci Kazimierza Pawlaka, doskonale znanej z trylogii. Jan Mularczyk, osiedlił się w Tymowej, w okolicy Lubina, na terenie Dolnego Śląska.

– Miał za sobą bogatą historię życia, a przy tym był wspaniałym narratorem. Słuchałem opowieści jego życia przez kilka tygodni i spisywałem je w zeszytach, które zachowałem do dziś. W tych opowieściach był i dramat, i melancholia, i humor – mówi Andrzej Mularczyk, który nowy scenariusz oparł na swojej książce z 2011 r. „Każdy żyje jak umie”. Akcja rozgrywa się w przedwojennej, podolskiej wsi Krużewniki i opowiada o młodości głównych bohaterów.

Teraz Adam Bobik i Karol Dziuba wcielają się w role Kazimierza Pawlaka i Władysława Kargula. W pozostałych pojawią się m.in. Paulina Gałązka, Weronika Humaj, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Krzanowska, Mirosław Baka, Wojtek Malajkat, Anna Dymna, Janusz Chabior i Adam Ferency.

Cykl o Pawlakach i Kargulach, z wielomilionową widownią w kinach i jeszcze większą przy powtórkach w telewizji, był nie tylko jednym z największych hitów powojennego kina, ale też zawoalowaną próbą opowiedzenia o losach Polaków.

Sami swoi na Dolnym Śląsku

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Film
Czy Joker znów podbije Wenecję?
Film
Jakie gwiazdy pojawią się na festiwalu filmowym w Wenecji
Materiał Promocyjny
Film to sport drużynowy
Materiał Promocyjny
120. rocznica urodzin Witolda Gombrowicza na 18. BNP Paribas Dwa Brzegi i premiera srebrnej monety kolekcjonerskiej dedykowanej twórczości Gombrowicza
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Film
Przeboje lipca. Na co chodzimy do kina?