W sobotę wieczorem Europejska Akademia Filmowa wręczy swoje doroczne nagrody. A już dzisiaj ogłoszona została ogromnie ważna nagroda Europejskich Uniwersytetów. Członkami jury są tu studenci, przedstawiciele 25 uczelni. W tym roku najbardziej zachwycił ich film Jerzego Skolimowskiego „IO”.

„Melancholijnymi oczami osła Jerzy Skolimowski przedstawia post-ludzką odyseję – pokazuje absurdalność ludzkiego okrucieństwa i zachwiany związek człowieka z naturą. Film został zrealizowany po mistrzowsku – jest melanżem euforycznych i traumatycznych doświadczeń, pokazanych z uderzającą paletą kolorów, interesującym dźwiękiem i ostrym, niemal brutalnym montażem. Przemierzając Europę IO wyrusza w podróż pełną magicznego realizmu i alegorii. Oczarowując widza, film pozwala mu doświadczyć metamorfozy i transcendencji – napisali o swoim wyborze uniwersyteccy jurorzy.

Czytaj więcej

Film Jerzego Skolimowskiego z szansą na nominację do Oscara

To ogromny sukces polskiego mistrza, który udowodnił, że wciąż zachwyca młodością i ma doskonały kontakt ze studencką, wymagającą publicznością.

Nagroda Europejskich Uniwersytetów jest przyznawana od 2016 roku.