Opowiada o szczęśliwych latach 70. ubiegłego wieku, gdzie w Indiach francuskich jego ojciec prowadził prywatne zoo, a on przeżył pierwsze miłosne zauroczenie. Gdy Pi (Suraj Sharma) skończył 17 lat, ojciec zdecydował o przeprowadzce wraz z rodziną i zwierzętami do Kanady. Statek, na którym płynęli, wskutek sztormu zatonął. Uratował się jedynie Pi i dziki tygrys bengalski zwany Richardem Parkerem.
Ich trwające wiele tygodni dryfowanie po oceanie i walka o przeżycie to zasadnicza część filmu. Sekwencje na otwartym oceanie to wspaniały popis operatora Claudia Mirandy. Obaj twórcy nie boją się kiczu, landrynkowych kolorów kojarzonych z Bollywoodem jako symboliki nadziei na ocalenie.
KONTRA
Barbara Hollender: Za niezwykłej urody, trójwymiarowymi obrazami wykreowanymi przez Claudia Mirandę w „Życiu Pi" kryją się intelektualna pustka i filmowa grafomania.
Ten film jest dla mnie tym większym zawodem, że uwielbiam Anga Lee. Uważam go za jednego z najciekawszych współczesnych artystów kina. Jego zawieszenie pomiędzy kulturą azjatycką i amerykańską, wyczulenie zarówno na filozofię Wschodu, jak i na ambicje Zachodu, tworzą wyśmienitą mieszankę. Na dodatek każda jego produkcja jest inna. Każda zaskakuje. „Życie Pi" to eksperyment z trójwymiarową techniką 3D. I trzeba przyznać, że zdjęcia Claudia Mirandy, czasem niosące spokój i wytchnienie, czasem gwałtowne i dynamiczne, tworzą nowy język kina. Problem polega na tym, że same obrazy to za mało, by powstało wciągające, inspirujące dzieło. Po obejrzeniu „Życia Pi" czułam się znużona i rozczarowana. Beznadziejne dialogi i pseudofilozoficzne rozważania ocierają się o filmową grafomanię.
Lee zekranizował książkę Yanna Martela o losach rozbitka Piscine'a „Pi" Patela, który po katastrofie statku przez 227 dni walczył o przetrwanie na tratwie dryfującej pośrodku Oceanu Spokojnego. Początkowo z czterema ocalałymi, przewożonymi z zoo zwierzakami, potem już tylko z tygrysem bengalskim Richardem Parkerem. Całą tę historię Pi opowiada dziennikarzowi. Niestety, nie powstrzymując się od wygłaszania komentarzy i sentencji na temat wiary, losu, przeznaczenia.