Niemiecki pisarz i dziennikarz, wieloletni współpracownik magazynu „Stern”, niegdysiejszy korespondent wojenny relacjonujący konflikty na Bliskim Wschodzie, często wracał do Polski. Relacjonował zmiany, jakie zachodziły w naszym kraju, był jednym z pierwszych dziennikarzy zachodnich, którzy przeprowadzili wywiad z Lechem Wałęsą. Ale wizyty w naszym kraju były zawsze powrotami do dręczącej historii.

Niklas Frank, będąc najmłodszym synem generalnego gubernatora okupowanej Polski Hansa Franka, większość swego życia spędził na poszukiwaniu znajomych, przyjaciół, podwładnych oraz członków rodziny ojca. Chciał dociec prawdy o nim. Podczas wieloletnich poszukiwań odkrył wiele nieznanych faktów. Dowodziły one jednoznacznie okrucieństwa i bezwzględności ojca. Świadczyły o jego pogardzie dla ludzi, którzy nie urodzili się Aryjczykami.

Niklas Frank wydaje się całkowitym jego zaprzeczeniem. Jest człowiekiem wrażliwym. W przeciwieństwie do pozostałego rodzeństwa postrzega własną egzystencję jako naznaczoną piętnem niezawinionej, ale jednak hańby.

Do dziś nie potrafi rozwikłać tajemnicy mrocznej psychiki ojca. Nie może pojąć, dlaczego nigdy nie przytulił on swoich dzieci, czemu wychowany w wierze katolickiej potem tak otwarcie ją tępił. Zastanawia się, skąd w wykształconym człowieku wzięło się takie zaślepienie i fanatyzm.

[ramka]15.35 | TVP Polonia | ŚRODA [/ramka]