Beatyfikacja Jana Pawła II w telewizji, premierowe dokumenty

Kochany przez Polaków, gorąco przyjmowany przez chrześcijan na całym świecie, papież pielgrzym zostanie wyniesiony na ołtarze. O jego życiu i drodze do świętości opowiadają premierowe dokumenty, które z okazji beatyfikacji pokaże Jedynka

Publikacja: 28.04.2011 16:35

Beatyfikacja Jana Pawła II w telewizji, premierowe dokumenty

Foto: AFP

Film „Santo Subito – niewyjaśnione uzdrowienie" to dzieje cudu, który został udokumentowany i spełnił rolę zdarzenia wspierającego wyniesienie na ołtarze polskiego papieża. W 2005 roku Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego, otrzymał list z Francji.

– Uderzyła mnie jego prostota – wyjaśnia ks. Oder. – Krótko i oględnie opowiadał historię, która dotyczyła życia siostry Marie Simon-Pierre.

Członkini Zgromadzenia Małych Sióstr Macierzyństwa Katolickiego w Bourgoin-Jallieu posługiwała w szpitalu położniczym. W 2001 roku, kiedy miała 39 lat zaczęła mieć poważne problemy ze zdrowiem – drżały jej ręce, trudności sprawiało jej wchodzenie po schodach. Każdy ruch powodował coraz większy ból. Zdiagnozowano u niej szybko postępującą chorobę Parkinsona. Jak dotąd nie ma na nią skutecznego lekarstwa. I wtedy siostra Marie Simon-Pierre zaczęła wraz z innymi zakonnicami modlić się o uzdrowienie za wstawiennictwem Jana Pawla II cierpiącego za życia na tę sama dolegliwość...

W zrealizowanym przez Grzegorza Tomczaka filmie zakonnica opowiada o tamtych dniach i okolicznościach, w jakich dokonało się jej uzdrowienie. Mówią o tym także lekarze leczący siostrę Marie Simon-Pierre i przełożona zgromadzenia.

Życie i dzieło Jana Pawła II jest pięcioodcinkowy „Pielgrzym miłości" zrealizowany przez Jarosława Szmidta. Roli narratora podjął się Krzysztof Ziemiec, poszukujący odpowiedzi na pytanie, co sprawiło, że Karol Wojtyła został papieżem i w jaki sposób realizował powierzoną mu misję w Stolicy Piotrowej. Bogate, ciekawe i mało znane archiwalia przypominają kolejne etapy jego życia. Wśród nich kadry z podróży pociągiem, prywatnych spotkań. Autorzy filmu postawili na atrakcyjność formy i nie przeładowali opowieści faktami. Krakowskie lata papieża przypomina Jerzy Kluger, przyjaciel Karola Wojtyły, ks. Adam Boniecki przywołuje czasy seminarium, a kard. Stanisław Dziwisz – studia w Rzymie. Pojawiają się cytaty wypowiedzi i myśli JP II, wśród nich ta mówiąca, że Kraków był dla niego syntezą wszystkiego, co polskie i chrześcijańskie i zawsze przypominał mu o wielkiej przeszłości ojczyzny.

Biret kardynalski Wojtyła otrzymał z rąk papieża Pawła VI i szybko stał się jego bliskim współpracownikiem. Potem był pierwszym przyjętym na audiencji przez Jana Pawła I. Wybrany na jego następcę z miejsca zaskarbił sobie serca zgromadzonych na placu św. Piotra słowami: „przybywam z dalekiego kraju...". Joaquin Navarro-Valls, były dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej opowiada o niezwykłej zdolności Jana Pawla II rozumienia potrzeb opinii publicznej i umiejętności kontaktowania się z dziennikarzami, z którymi swobodnie rozmawiał w kilku językach. Dokument przypomina też, że polski papież rozpoczął nową erę w dziejach papiestwa – pielgrzymowanie do wyznawców Chrystusa mieszkających we wszystkich zakątkach świata...

—Małgorzata Piwowar

Santo Subito – niewyjaśnione uzdrowienie

17.25 | tvp 1 | SOBOTA 22.40 | tvp polonia | środa

Pielgrzym miłości

16.00 | tvp 1 | niedziela

Programy informacyjne i transmisje

Msza beatyfikacyjna Jana Pawła II rozpocznie się w niedzielę o godz. 10 na placu Świętego Piotra w Watykanie. Relacjonować będą ją: TVP 1, TVP Info, TVN 24 i Polsat News. Poza tym wszystkie największe stacje przygotowały na ten weekend specjalny program przypominający dokonania naszego papieża. – Jego pontyfikat był przełomowy i rekordowy. Taka też będzie obsługa beatyfikacji – zapewnia Iwona Schymalla, dyrektor TVP 1. Telewizja publiczna wysyła do Rzymu ponad 80 realizatorów i dziennikarzy. Przez całą sobotę i niedzielę Jedynka emitować będzie bloki pod wspólnym tytułem „Jestem z Wami – beatyfikacja Jana Pawła II". Wspomnieniami podzielą się kardynałowie Amato i Bertone, wśród gości znajdą się koledzy Karola Wojtyły z czasów szkolnych. Studia plenerowe rozstawione zostaną w miejscach bliskich papieżowi: Watykanie, Wadowicach, Łagiewnikach, Krakowie, Zakopanem oraz w Warszawie przy Świątyni Opatrzności Bożej. TVP Info będzie w Rzymie już od piątkowego poranka. Zaplanowano specjalne wydania stałych programów (m.in. „Rozmowy dnia" i „Info Dziennika"). Stacja pokaże transmisję z nocnego czuwania pielgrzymów, zaś mszę beatyfikacyjną opatrzy tłumaczeniem na język migowy. Uroczystości wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze relacjonować będą specjalni wysłannicy „Wydarzeń" i Polsat News w Rzymie. W niedzielę Magda Sakowska ze studia na Via della Conciliazione poprowadzi „Wydarzenia". Reporterzy pojadą do Wadowic, Krakowa, sanktuarium w Łagiewnikach i Zakopanego. Polsat News nada okolicznościowe magazyny „To był dzień" z Rzymu, a także program „Nowy dzień" z Wadowic. W sobotę i niedzielę, na antenie Polsat News, pokazana zostanie seria materiałów reporterskich o Janie Pawle II. Specjalne korespondencje nadawać będzie też TVN i TVN 24. Niedzielne wydanie „Faktów" poprowadzą z Rzymu Brygida Grysiak i Jacek Pałasiński. Do Watykanu pojedzie grupa dziennikarzy, pod kierunkiem Katarzyny Kolendy-Zaleskiej.    —j.b-s.

Film
Nieznana biografia autora „Zezowatego szczęścia". Zapomniany mistrz polskiego kina
Film
Od klasyków „Sami swoi” oraz „Prawo i pięść” po „Różę” Wojciecha Smarzowskiego
Film
Horrory sprzedają się najlepiej w Hollywood
Film
22. Millennium Docs Against Gravity pokaże świat bez retuszu
Film
Już dzisiaj dowiemy się, kto wygrał Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy! | 9 dzień 18. Mastercard OFF CAMERA
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem