Nagroda EFA dla najlepszego filmu europejskiego wraz z nominacją do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Filmu Krótkometrażowego przypadła dokumentowi Piotra Bernasia pt. „Paparazzi". Jury w werdykcie podkreśliło, że film ten śledzi profesjonalistę, który wykonuje brudną robotę fotografa brukowców, i jednocześnie opisuje duszę człowieka mierzącego się zarówno z okrutną rzeczywistością historii jak i małymi problemami życia codziennego.
Wywiad z Piotrem Bernasiem można przeczytać na stronie: www.wajdaschool.pl.
Nagroda im. Macieja Szumowskiego „za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne" ufundowana przez Telewizję Kino Polska po raz kolejny trafiła do Kuby Maciejko za film „Bon Appetit" o małżeństwie prowadzącym niewielki interes na warszawskiej Woli. Reżyser został uhonorowany tą nagrodą po raz drugi. Poprzednim razem również za wyprodukowany w Szkole Wajdy dokument pt. „Felgarz z Woli".
Jury Międzynarodowego Konkursu Krótkometrażowego w składzie: Lech Kowalski – przewodniczący (USA), João Garção Borges (Portugalia), Bartek Konopka (Polska), Delphine Lyner (Szwajcaria), Ülo Pikkov (Estonia) przyznało Wyróżnienie Specjalne najnowszemu filmowi dokumentalnemu Marty Minorowicz pt. „Decrescendo" o mieszkańcach domu spokojnej starości. W uzasadnieniu jury podkreślało, że film Minorowicz wyróżnia się ukazaniem zaskakujących i niespotykanych bohaterów w zwyczajnych sytuacjach i otoczeniach. Jest subtelny i dotyka widza swą inteligentną oraz poetycką formą; pozwala mu stać się częścią życia bohaterów.
Prowadzący w Szkole Wajdy razem z Vitą Żelakeviciute oraz Jackiem Bławutem Program Dokumentalny Marcel Łoziński został dwukrotnie doceniony za swój najnowszy obraz pt. „Tonia i jej dzieci". Otrzymał nagrodę Złotego Lajkonika, którą przyznaje Jury Konkursu Polskiego, w skład którego w tym roku weszli: Jerzy Kapuściński – przewodniczący, Anna Kazejak-Dawid, Tomasz Kozak, Tadeusz Słobodzianek i Marcin Wrona. Laur przyznany został w uznaniu za stworzenie dzieła łączącego najlepsze tradycje polskiego dokumentu z intelektualną odwagą i krytyczną przenikliwością. Marcel Łoziński doceniony został również za najlepszą reżyserię Nagrodą Prezesa Telewizji Polskiej S.A.