W 1982 roku w Wielkiej Brytanii bestsellerem stała się familijna powieść Michaela Morpurgo o koniu, który w czasie I wojny światowej trafił na front. Do napisania "The Horse War" skłoniły autora opowieści weteranów wielkiej wojny ze wsi Iddesleigh w Devon, gdzie mieszkał. Na jego wyobraźnię podziałała też informacja, że zginęło wówczas 10 mln koni.
W 2007 roku sceniczna adaptacja tej historii przyjaźni chłopca i konia odniosła wielki sukces w londyńskim National Theatre, zdobywając nagrodę Tony. Wersję filmową zaczął przygotowywać producent Simon Channing-Williams współpracujący z Mike'em Leigh, jednak kolejne wersje scenariusza obu nie satysfakcjonowały. Natomiast Steven Spielberg zachwycił się materiałem do tego stopnia, że postanowił "Czas wojny" nie tylko wyprodukować, lecz również wyreżyserować. Adaptację powierzył m.in. autorowi komedii romantycznych Richardowi Curtisowi.
I tak Narracott, stary, zapijaczony farmer z Devon, na złość bogatemu właścicielowi ziemskiemu kupuje pięknego rumaka. Koń zaprzyjaźnia się z Albertem, nastoletnim synem Narracota, ale ojciec – chroniąc rodzinę przed bankructwem, sprzedaje zwierzę do kawalerii. "Czas wojny" jest opowieścią o losach konia Joeya, ale też o wielkiej przyjaźni: Albert idzie na wojnę, żeby odnaleźć przyjaciela.