Reklama

Co nowego we włoskim kinie?

Federico Fellini tematem przewodnim rozpoczynającego się dzisiaj, 27 marca, przeglądu Nowego Kina Włoskiego „Cinema Italia Oggi”

Publikacja: 27.03.2014 15:46

Cinema Italia Oggi: przegląd Nowego Kina Włoskiego w kinie Muranów (27-30 marca); kadr z filmu otwar

Cinema Italia Oggi: przegląd Nowego Kina Włoskiego w kinie Muranów (27-30 marca); kadr z filmu otwarcia - Federico!, reż. Ettore Scola

Foto: Gutek Film

Organizatorami 3. edycji „Cinema Italia Oggi" są Włoski Instytut Kultury w Warszawie i Cinecittà Istituto Luce w Rzymie. Pokazy odbywać się będą do 30 marca w warszawskim kinie Muranów.

Zobacz galerię zdjęć

Ostatnie miesiące miały szczególne znaczenie dla włoskiej kinematografii. Rok 2013 w środowisku artystycznym i filmowym poświęcony był postaci i twórczości Federico Felliniego – w związku z 20. rocznicą jego śmierci. Powstało wiele niezwykłych dzieł zainspirowanych jego filmami, w tym m.in. oscarowe Wielkie piękno Paola Sorrentino – znakomita i świadoma kontynuacja Słodkiego życia, film, który na nowo zinterpretował mit i dziedzictwo reżysera. Tegoroczna trzecia edycja „Cinema Italia Oggi" podejmuje wątek inspiracji twórczością Felliniego w najnowszych produkcjach włoskiego kina. Spróbujemy lepiej zrozumieć fenomen wybitnego Włocha zarówno jako twórcy, jak i źródła artystycznej inspiracji.

Pierwszy dzień pokazów będzie w całości poświęcony Federico Felliniemu. Miłośnikom klasyki polecamy film Wałkonie z 1953 roku, zaś na uroczyste otwarcie przygotowaliśmy szczególną dedykację – film "Federico!" autorstwa mistrza kina włoskiego Ettore Scola. To niezwykły portret reżysera złożony mu w hołdzie, przybliżający jego sylwetkę i twórczość z perspektywy przyjaciela i naocznego świadka jego artystycznego geniuszu. W programie nie zabraknie oczywiście oscarowego "Wielkiego piękna".

Do gustu Felliniemu przypadłby zapewne bohater filmu "Benur" Massimo Andreiego – kaskader, który po wypadku na planie amerykańskiego filmu podejmuje się doraźnej pracy, odtwarza postać Centuriona przy Koloseum. W Rzymie rozgrywa się także akcja "Cudownych lat" Daniela Luchetti, onirycznego obrazu miłości i rozczarowań małżeństwa niespełnionego artysty i jego zaborczej żony, na tle rewolucji obyczajów i kanonów społecznych.

Reklama
Reklama

W nowym kinie włoskim – nawiązującym do sytuacji politycznej i społecznej – przeważa jednak inny obraz Rzymu, przedstawianego jako epicentrum państwowego rozkładu, intryg i korupcji. Komedia "Witamy Panie Prezydencie!" Riccardo Milaniego i dramat "Niech żyje wolność" Roberto Andò podejmują próbę odsłonięcia kulisów polityki.

Program zamykają dwa rewelacyjne filmy ostatniego sezonu: "Border" Alessio Cremoniniego o dramatycznych losach dwóch sióstr na tle konfliktu w Syrii oraz groteskowo-surrealistyczna komedia "Sędzia" Paolo Zucca, opowiadająca równolegle o amatorskiej lidze piłkarskiej na Sardynii oraz dramacie międzynarodowego sędziego piłkarskiego, którego kariera załamie się na skutek afery korupcyjnej.

muranow.gutekfilm.pl

Program Przeglądu

27 marca - czwartek

18.00 Wałkonie (I Vitelloni), reż. Federico Fellini, 1953, 103 min.

Reklama
Reklama

20.00 Federico! (Che strano chiamarsi Federico!), reż. Ettore Scola, 2013, 90 min.

28 marca - piątek

18.00 Border, reż. Alessio Cremonini, 2013, 95 min.

20.00 Wielkie piękno (La grande bellezza), reż. Paolo Sorrentino, 2013, 142 min.

29 marca - sobota

18.00 Niech żyje wolność (Viva la libertà), reż. Roberto Andò, 2013, 94 min.

Reklama
Reklama

20.00 Benur (Benur - Un gladiatore in affitto), reż. Massimo Andrei, 2012, 90 min.

30 marca - niedziela

16.00 Sędzia (L' Arbitro), reż. Paolo Zucha, 2013, 96 min.

18.00 Cudowne lata (Anni felici), reż. Daniele Luchetti, 2013, 106 min.

20.00 Witamy Panie Prezydencie! (Benvenuto presidente), reż. Riccardo Milani, 2013, 100 min.

Organizatorami 3. edycji „Cinema Italia Oggi" są Włoski Instytut Kultury w Warszawie i Cinecittà Istituto Luce w Rzymie. Pokazy odbywać się będą do 30 marca w warszawskim kinie Muranów.

Zobacz galerię zdjęć

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Reklama
Film
Sandra Drzymalska jako Violetta Villas i Izabella Łęcka
Film
BNP Paribas Nowe Horyzonty we Wrocławiu: protesty i wielkie święto kina
Patronat Rzeczpospolitej
Ogłaszamy program 19. Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi
Film
Marcin Dorociński, przeboje z Cannes i nie tylko
Film
Stare kino jest jak dobre wino i coraz popularniejsze
Reklama
Reklama