Najwięcej z tej puli, bo nieco ponad 9 mld euro, trafi na rozwój dwóch sztandarowych programów kosmicznych UE: globalnego systemu nawigacji satelitarnej (GNSS) Galileo oraz systemu wspomagającego EGNOS. Polskie firmy, uczestnicząc w europejskich przedsięwzięciach, budują swoją markę na arenie międzynarodowej, zdobywają cenne doświadczenie i rozwijają polską myśl technologiczną.
Na orbicie funkcjonuje już 26 satelitów pierwszej generacji Galileo oferujących dokładne i wiarygodne dane nawigacyjne ponad 2 mld użytkowników na świecie. W Polsce budowaniem i rozwojem technologii satelitarnych GNSS zajmuje się kilkanaście firm. Warszawskie GMV Innovating Solutions wraz z polskimi partnerami, w tym m.in. Centrum Badań Kosmicznych, projektuje odbiornik sygnału GNSS dla satelitów i małych rakiet nośnych, Hertz Systems pracuje nad odbiornikiem PRS (Public Regulated Services) dla administracji publicznej, służb ratunkowych i wojska, który oferuje sygnał zastrzeżony z Galileo. Z kolei Astri Polska we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie rozwija środowisko do kalibracji anten GNSS, które umożliwi indywidualną i precyzyjną regulację każdego tego typu urządzenia.
Obecnie wiele firm w kraju wykorzystuje dane z sygnału nawigacji satelitarnej do rozwijania usług i aplikacji mających zastosowanie na Ziemi. Ten dział branży kosmicznej określany jest mianem segmentu downstream. Przykładem może być firma Blue Dot Solutions, która bazując na danych pochodzących z satelitów nawigacyjnych, oferuje rozwiązania typu Internet of Things, umożliwiające pozycjonowanie urządzeń, sprzętu i pojazdów w trudnych warunkach. Unia Europejska szacuje, że przychody globalnego sektora downstream w obszarze GNSS będą rosnąć na poziomie 8 proc. rocznie, osiągając w 2029 roku wartość 325 mld euro.
– Programy kosmiczne Unii Europejskiej to trzecie, obok projektów Europejskiej Agencji Kosmicznej i krajowych funduszy, główne źródło rozwoju dla sektora kosmicznego w Polsce. Uczestnicząc w europejskich przedsięwzięciach, polskie firmy nie tylko dają się poznać na arenie międzynarodowej jako stabilni i zaufani partnerzy, ale również rozwijają polską myśl technologiczną, tworząc innowacje, które mają dużą szansę na szerszą komercjalizację – mówi Krzysztof Kanawka, CEO Blue Dot Solutions.
Zielonogórskie przedsiębiorstwo Hertz Systems, wykorzystujące technologie kosmiczne oparte na nawigacji GPS, także uczestniczy w europejskich projektach. Ostatnio Komisja Europejska ogłosiła uruchomienie budowy drugiej generacji Galileo. Eksperci z Zielonej Góry biorą udział w pracach koncepcyjnych nad rozszerzeniem konstelacji. W pracach pomagają im inżynierowie GMV, którzy opracowują narzędzie do analizy misji uwzględniające różne scenariusze wystrzelenia satelitów Galileo Second Generation na orbitę.