Usługi maklerskie dla klientów indywidualnych świadczą domy powiązane kapitałowo z bankami oraz niezależne od tych instytucji. Przewagą tych pierwszych są ułatwienia w całościowym zarządzaniu finansami. Klient może na jednej platformie transakcyjnej korzystać ze wszystkiego, co wiąże się z inwestowaniem i aktywnym zarządzaniem oszczędnościami, a więc przede wszystkim z rachunku bankowego i rachunku inwestycyjnego. W modelowym rozwiązaniu znika dodatkowy rachunek, na który trzeba przelać pieniądze z ROR, by potem kupować za nie akcje czy obligacje. Tę funkcję przejmuje zwykły ROR z uaktywnioną usługą maklerską. Pieniądze ze sprzedaży papierów wartościowych również trafiają bezpośrednio na ROR.
Banków i biur maklerskich, które osiągnęły tak duży stopień integracji usług, jest jednak niewiele. Takie wygodne dla klientów rozwiązanie funkcjonuje np. w mBanku i MultiBanku. Ich klienci mogą korzystać z rachunku inwestycyjnego DI BRE Banku sprzężonego z podstawowym kontem bankowym.
– Zintegrowanie konta osobistego z rachunkiem maklerskim ułatwia klientom inwestowanie na giełdzie. Konieczność przesyłania pieniędzy z ROR na dodatkowe konto techniczne, z którego dopiero się inwestuje, jest pewną przeszkodą, szczególnie dla tych, którzy nie mają jeszcze doświadczenia. Dzięki uproszczeniu procedur związanych z kupowaniem i sprzedawaniem akcji zarządzanie oszczędnościami jest znacznie łatwiejsze – przekonuje Daniel Wrzesiński, manager Centrum Oszczędzania MultiBanku.
Równocześnie rachunki maklerskie DI BRE Banku są oferowane jako odrębny produkt niezwiązany z kontem osobistym. Niezależnie od tego, którą opcję wybierze klient, prowizje za operacje internetowe na rynku akcji i obligacji są takie same. Za prowadzenie odrębnego rachunku maklerskiego trzeba zapłacić 50 zł rocznie, ale w zamian wyraźnie mniej kosztują zlecenia składane w tradycyjnych punktach obsługi klienta. Usługi zintegrowane z kontem bankowym nie obejmują możliwości handlowania kontraktami terminowymi.
Klienci DM Banku Handlowego wciąż nie mają możliwości składania zleceń giełdowych przez Internet. Wprowadzenie tej usługi jest planowane na lipiec tego roku. Obecnie dyspozycje są przyjmowane przez telefon oraz bezpośrednio w placówkach banku. Jeśli jednak klient ma konto w Citi Handlowym, może zażyczyć sobie, by pieniądze były automatycznie przekazywane między ROR a rachunkiem inwestycyjnym. Gdy klient wyda taką dyspozycję, dom maklerski będzie automatycznie pobierał z konta osobistego środki niezbędne do wykonania operacji giełdowej. Taka operacja odbywa się niemal w trybie online. Natomiast po rozliczeniu sesji na giełdzie niezablokowane pieniądze wracają na ROR bez potrzeby wydawania odrębnej dyspozycji.