Zmiana przepisów w praktyce oznacza konieczność zbudowania w energetyce nowoczesnych systemów informatycznych gromadzących i przetwarzających dane wymagane przez fiskusa. Przy okazji firmy energetyczne wprowadzają rozwiązania usprawniające zarządzanie. Chodzi głównie o systemy zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (klasa ERP) oraz wspomagające relacje z klientami (CRM).
[wyimek]352 mln zł zarobiły w ubiegłym roku największe firmy IT na współpracy z branżą energetyczną[/wyimek]
Chociaż energetycy nie przyznają tego otwarcie, ich branża jest jedną z ostatnich, w których cyfrowe wspomaganie zarządzania jest słabo rozpowszechnione. Wiedzą o tym firmy informatyczne i w tym roku wykazują wzmożoną aktywność w tym sektorze.
Rozbudowaną ofertę dla klientów z tej branży ma grupa Asseco Poland. Przypada na nią 10 proc. (1,3 mld zł) przychodów polskich firm informatycznych pochodzących z sektora przemysłowego.
Oprócz Asseco głównymi dostawcami rozwiązań z tej części rynku informatycznego są: grupa Sygnity, NextiraOne Polska, krakowski Comarch, a także polskie oddziały niemieckiego SAP AG czy amerykańskiego Oracle.