Oprócz niego w innowacyjnym tysiącu jest jeszcze tylko pięć firm z naszego kraju. Pewne pocieszenie może stanowić fakt, że na tle innych nowych państw członkowskich i tak wypadamy nieźle. Węgry i Słowenia mają po dwie firmy, a Czechy i Malta – po jednej. Z pozostałych w innowacyjnym tysiącu nie ma nikogo. Przy czym czeska Zentiva znalazła się tam już po raz ostatni, bo została przejęta przez francuski koncern Sanofi-Aventis. Od tego roku będzie więc zaliczana w poczet firm francuskich. Bo ranking sporządzany jest według krajów siedziby, a nie krajów dokonywania inwestycji.
Z innych nowych krajów UE są w rankingu głównie firmy farmaceutyczne. Słoweńska Krka, najwyżej z naszego regionu, bo na miejscu 182., węgierskie Gedeon Richter i Egis oraz wspomniana już czeska Zentiva. Ze Słowenii jest ponadto firma ACH z branży motoryzacyjnej, a z Malty turystyczna Unibet.
Na czele unijnego rankingu znalazł się niemiecki Volkswagen z wydatkami na poziomie blisko 6 mld euro. Niemieckie firmy kwotowo najwięcej wydają na badania i rozwój. Ale na liście najliczniej reprezentowana jest Wielka Brytania, w której siedzibę ma blisko jedna czwarta firm z pierwszego tysiąca. Niemieckich przedsiębiorstw jest tam 209, a francuskich 125. Do tego momentu wszystko jest zgodne z logiką: największe gospodarki, najwięcej pieniędzy na innowacje. Ale już na kolejnych miejscach znalazły się kraje średniej wielkości, znane z nowoczesnego podejścia do biznesu: Szwecja i Finlandia. Relatywnie dobrze wypadają też Dania i Belgia.
Nie tylko w rankingu unijnym, ale także ogólnoświatowym najwięcej pieniędzy na innowacje wydaje koncern samochodowy. Globalną palmę pierwszeństwa dzierży japońska Toyota, wysoko na liście są też amerykańskie koncerny GM i Ford. Ale w sumie, jeśli spojrzeć na całe branże, to zamiłowanie do innowacji w koncernach samochodowych jest raczej domeną Unii Europejskiej, gdzie branża ta znalazła się na trzecim miejscu.
Jeśli mierzyć skłonność do innowacji jako relację wydatków na badania i rozwój do przychodów ze sprzedaży netto, to otrzymujemy listę pięciu najbardziej innowacyjnych branż, ze wskaźnikiem powyżej 6 procent. Są to: farmaceutyki i biotechnologia, sprzęt komputerowy, oprogramowanie i usługi informatyczne, branża turystyki i wypoczynku, ochrona zdrowia. USA specjalizują się w farmaceutykach, biotechnologii i komputerach, UE w samochodach, a Japonia w elektronice i innowacjach związanych z branżą turystyki i wypoczynku. Osobna kategoria to Szwajcaria, której dwie firmy farmaceutyczne są w światowej pierwszej dziesiątce pod względem wydatków na innowacje. W ciągu tylko trzech lat wydatki na badania i rozwój firm Roche i Novartis wzrosły o 50 procent.