WIG20 znów bije rekordy

Indeks największych firm w Warszawie ustalił nowe tegoroczne maksimum. Polski parkiet podąża za Wall Street

Publikacja: 26.03.2010 02:39

Aż 17 spółek z WIG20 zanotowało wczoraj wzrost. Dzięki temu indeks na chwilę przekroczył nawet barie

Aż 17 spółek z WIG20 zanotowało wczoraj wzrost. Dzięki temu indeks na chwilę przekroczył nawet barierę 2500 pkt. Mocno wzrosły także indeksy branży bankowej i mediowej.

Foto: Rzeczpospolita

To, co indeksy mniejszych spółek zrobiły prawie dwa tygodnie temu, wczoraj udało się gigantom warszawskiego parkietu. Wskaźnik największych firm WIG20 po wzroście o 2,04 proc. wreszcie pokonał wyznaczony jeszcze w styczniu tegoroczny rekord notowań.

Skokowi indeksu towarzyszyły bardzo wysokie, sięgające 1,8 mld zł, obroty. Na zamknięciu wskaźnik podliczono na 2495,13 pkt.

Największa w tym zasługa banków i firm paliwowych, ale liderem wzrostu były akcje spekulacyjnego Biotonu i TVN. Kurs tej ostatniej spółki wzrósł o 7,3 proc. Spółce wciąż pomagają dobre perspektywy dla branży nakreślane przez wielu analityków. W rekomendacjach namawiają oni do kupna akcji, a cena docelowa sięga 22 zł (BoA).

W odwrocie znajdowały się natomiast akcje GTC, PBG i PGNiG. Jako jedyne z indeksu zanotowały spadek kursów. W przypadku dwóch ostatnich wpływ na to mogły mieć rekomendacje „sprzedaj” wydane przez analityków DM BZ WBK dla PGNiG i Citigroup dla PBG.

Wśród mniejszych firm zdecydowanie wyróżniały się spółki ze stajni Romana Karkosika, których kursy rosły najmocniej. Miały one spory udział w tym, że mWIG40 i sWIG80 wspięły się na nowe tegoroczne szczyty.

Warszawska giełda wciąż zapatrzona jest w Stany Zjednoczone, a tam indeksy rosną, choć powodów takiego stanu wcale nie ma zbyt wielu. Wczoraj mieliśmy wprawdzie lepsze tygodniowe dane z rynku pracy. Liczba nowych bezrobotnych spadła do 442 tys., ale wciąż jest o przeszło 70 tys. wyższa niż średnia z ostatnich 20 lat.

Warto zwrócić uwagę, że właściwie nie było większego powodu do tak zmasowanego ataku popytu. Mało tego, w tym tygodniu informacje, jakie napłynęły na rynki, właściwie sugerowały ruch w dokładnie przeciwnym kierunku.

Ale cóż, zachowania możnych giełd rządzą się swoimi prawami. Obecnie te prawa mogą być podporządkowane kończącemu się kwartałowi. To przecież czas żniw dla zarządzających.

Ekonomia
Brak wody bije w konkurencyjność
Ekonomia
Kraina spierzchniętych ust, kiedyś nazywana Europą
Ekonomia
AI w obszarze compliance to realna pomoc
Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień