Reguła wydatkowa to dopiero początek

Wciąż rośnie zadłużenie Polski, dla stabilności ratingu należy je zacząć ograniczać – mówi Piotr Kowalski, prezes agencji ratingowej Fitch Polska

Publikacja: 28.06.2010 02:47

Reguła wydatkowa to dopiero początek

Foto: Fotorzepa, Wojciech Grzędziński Woj Wojciech Grzędziński

[b]Rząd chce wprowadzić regułę wydatkową i zapowiada, że deficyt budżetowy będzie niższy niż tegoroczny. Czy to wystarczy?[/b]

[b]Piotr Kowalski:[/b] Wprowadzenie reguły wydatkowej wydaje się krokiem w dobrym kierunku i traktujemy go jako jeden z elementów planu konsolidacji finansów publicznych. Redukcja deficytu budżetowego w ciągu kilku najbliższych lat jest konieczna – sami zresztą to prognozujemy – ale istotne jest również tempo jego spadku i jak trwała będzie ta redukcja. Ponadto nie można zapominać o drugim kluczowym elemencie tej układanki, czyli długu publicznym, który w najbliższych latach raczej będzie się stabilizował, a nie zmniejszał. Dlatego tak istotne jest konsekwentne wprowadzenie w życie programu jego redukcji.

[b]Jakie widzi pan zagrożenia dla ratingu Polski?[/b]

Z czynników wewnętrznych to głównym zagrożeniem byłby brak konkretnego i wiarygodnego planu konsolidacji finansów publicznych, który będzie konsekwentnie wdrażany w najbliższych latach.

Chciałbym jednak podkreślić, że Polska obecnie posiada wysoki rating (A-; pojedyncze A z minusem) z perspektywą stabilną, co oznacza, że w najbliższym czasie nie przewidujemy jego zmiany. Z krajów w naszym regionie, które nie są w strefie euro, tylko Czechy mają wyższy rating.

[b]W jakich okolicznościach mógłby on zostać obniżony?[/b]

Wzrost deficytu budżetowego oraz dalszy znaczący wzrost poziomu długu publicznego na pewno byłyby czynnikami, które wywierałyby negatywną presję pewnie w pierwszej kolejności na perspektywę ratingu. Warto jednak zauważyć, że również jest szansa na to, aby perspektywa ratingu została podniesiona w przypadku ogłoszenia i wdrożenia wiarygodnego planu reform finansów publicznych. Tak się stało w przypadku Czech.

[i]—rozmawiała Elżbieta Glapiak[/i]

Ekonomia
Brak wody bije w konkurencyjność
Ekonomia
Kraina spierzchniętych ust, kiedyś nazywana Europą
Ekonomia
AI w obszarze compliance to realna pomoc
Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień