Reklama

Kolejny bank wprowadza karty zbliżeniowe

BOŚ Bank wprowadza nowe karty debetowe i kredytowe – wszystkie w systemie płatności zbliżeniowych PayPass lub PayWave, które umożliwiają one dokonywanie szybkich transakcji poprzez zbliżenie karty do terminala

Publikacja: 31.08.2011 17:35

Kolejny bank wprowadza karty zbliżeniowe

Foto: materiały prasowe

Z dniem 1 września 2011 BOŚ Bank wprowadza karty debetowe i kredytowew systemie płatności zbliżeniowych PayPass lub PayWave. W ofercie banku pojawiają się zbliżeniowe karty MasterCard jako podstawowe karty płatnicze wydawane do rachunku. Zastąpią wydawane dotychczas posiadaczom rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych karty Maestro.

Udostępnienie nowej funkcjonalności wiąże się z wymianą „plastików" na karty wyposażone w nową technologię. Zmiana będzie następować stopniowo, tzn. wraz ze standardowym wznowieniem karty lub koniecznością jej wcześniejszej wymiany.

Karty zbliżeniowe w Polsce proponuje już 18 banków, a korzysta z nich ponad 3 miliony Polaków. Według szacunków analityków ta liczba ma się podwoić do końca roku. Co decyduje o popularności takich kart? Łączą one funkcjonalność karty debetowej z wygodą płacenia za zakupy. Kartą zbliżeniową można dokonywać płatności bezgotówkowych do kwoty 50 zł bez konieczności podawania kodu PIN i składania podpisu, wypłacać gotówkę w sklepach w ramach usługi Cashback, wypłacać gotówkę z bankomatów, a przy  płatnościach powyżej kwoty 50zł płacić potwierdzać transakcję kodem PIN lub podpisem, czyli tak jak przy "tradycyjnej" karcie. Kartami zbliżeniowymi można dokonywać płatności w internecie.

Karta zbliżeniowa to de facto wyposażona w technologię PayPass lub PayWave nowoczesna wersja karty płatniczej: karty debetowej do konta bankowego, karty kredytowej lub karty pre-paid, w której dodatkowo umieszczona została niewielkich rozmiarów antena.

Obecnie w Polsce dostępnych jest 26 tys. terminali z logo VISA PayWave oraz 30 tys. punktów akceptujących MasterCard PayPass.

Reklama
Reklama

Płatność zbliżeniowa zajmuje kilka sekund. Przy tego rodzaju operacjach nie ma potrzeby podawania karty sprzedawcy i przeciągania jej przez czytnik. Płatność zbliżeniowa PayPass lub PayWave odbywa się jedynie poprzez zbliżenie karty do czytnika.

Najpowszechniej jak dotąd działają w Polsce systemy zbliżeniowych elektronicznych kart miejskich. Zostały wdrożone w Bydgoszczy, Częstochowie, Elblągu, Gdańsku, Gdyni, Głogowie, Inowrocławiu, Jaworznie, Kaliszu, Krakowie, Lublinie, Pile, Płocku, Poznaniu, Radomsku, Rybniku, Suwałkach, Tczewie, Wałbrzychu, Warszawie, Wrocławiu.

W Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, w biletomatach, w niektórych autobusach i tramwajach komunikacji miejskiej. W Warszawie, Szczecinie, Gdyni i Rybniku w oparciu o karty zbliżeniowe działa też system opłat w automatach parkingowych.

Ekonomia
Polska już w 2026 r. będzie wydawać 5 proc. PKB na obronność
Ekonomia
Budżet nowej Wspólnoty
Ekonomia
Nowe czasy wymagają nowego podejścia
Ekonomia
Pacjenci w Polsce i Europie zyskali nowe wsparcie
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ekonomia
Sektor usług biznesowych pisze nową strategię wzrostu
Reklama
Reklama