- Komisja Europejska chce utworzyć fundusz w wysokości 9,2 mld euro przeznaczony na inwestycje w szerokopasmową sieć internetową oraz ogólnoeuropejskie usługi cyfrowe – ogłosiła Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca KE ds. Europejskiej Agendy Cyfrowej. Fundusz ten jest częścią inicjatywy Łącząc Europę, której budżet wynosi 50 mld euro. Ma ona na celu likwidację barier telekomunikacyjnych, transportowych i energetycznych między państwami Unii w latach 2014 – 2020.
- Domykamy brakujące połączenia w europejskiej infrastrukturze sieciowej, które w przeciwnym wypadku by nie powstały – mówił Jose Manuel Barroso, przewodniczący KE, podczas prezentacji nowego funduszu w Brukseli.
- Co najmniej 7 mld euro będzie przeznaczone na budowę ultraszybkich łączy, które mają pomóc załatać białe plamy w europejskiej sieci szerokopasmowej – powiedziała w Warszawie wiceprzewodnicząca Kroes. – Celem Agendy Cyfrowej jest zapewnienie do 2020 roku każdemu Europejczykowi dostępu do szerokopasmowego internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s. Zakładamy też, że do tego czasu połowa europejskich gospodarstw domowych będzie dysponowała ultraszybkimi łączami o przepustowości ponad 100 Mb/s.
Pozostałe 2,2 mld euro KE przeznaczy na tworzenie usług cyfrowych, takich jak identyfikacja elektroniczna, elektroniczne zamówienia publiczne, dokumentacja leczenia, e-sprawiedliwość czy usługi celne.
Kwota 9,2 mld euro ma stanowić kapitał zalążkowy pobudzający dalsze inwestycje telekomunikacyjne, które pochodzić będą z sektora publicznego i prywatnego oraz z kredytów udostępnionych przez banki. Dodatkowym źródłem finansowania mają być obligacje projektowe, czyli objęte przez Komisję gwarancjami obligacje emitowane przez prywatne przedsiębiorstwa w celu finansowania dużych projektów inwestycyjnych. Dzięki unijnym gwarancjom staną się one bardziej wiarygodne i obarczone niższym ryzykiem.