Zdiagnozowanie nowotworu nie oznacza wcale wyroku śmierci, ale przeważnie wiąże się z dłuższą niezdolnością do pracy oraz ze zwiększonymi wydatkami. Nie wszystkie terapie są bowiem refundowane przez NFZ.
Na rynku pojawiły się więc polisy na wypadek zachorowania na raka. Zapewniają one wsparcie finansowe. Każde towarzystwo inaczej określa, w jakiej sytuacji wypłaci świadczenie. Szczegółowo możemy się z tym zapoznać, czytając ogólne warunki ubezpieczenia obowiązujące w danej firmie.
Nie tylko pomoc finansowa
Ubezpieczenia zawierają też pakiety usług assistance, które są przydatne w czasie choroby. Assistance może obejmować infolinię medyczną, pomoc w umawianiu wizyt u specjalistów, dostarczanie leków, wsparcie psychologa, transport do i ze szpitala, opiekę nad osobami niesamodzielnymi mieszkającymi z ubezpieczonym.
Towarzystwa zazwyczaj przewidują okres karencji, który najczęściej wynosi trzy miesiące. Oznacza to, że dopiero po upływie takiego czasu, ubezpieczenie zaczyna działać.
Ubezpieczenie można kupić jako opcje dodatkową do polisy na życie albo jako niezależny produkt. Niektóre towarzystwa, takie jak Allianz i Metlife Amplico, oferują polisy od następstw poważnych chorób, a nowotwór jest jedną z nich. Natomiast AIG, ING i AXA przygotowały specjalne polisy od następstw zachorowania na nowotwór. Ich ofertę omawiamy dziś szczegółowo w ramce.