Systematyczne odkładanie nawet niewielkich kwot to bardzo cenny nawyk. Najlepiej wyznaczyć sobie konkretny cel oszczędzania. Może to być cel krótkookresowy, na przykład zakup nowego mebla czy sfinansowanie wakacji za rok. Wtedy dzięki zgromadzonym pieniądzom można sobie pozwolić na wydatki, których nie damy rady pokryć z bieżących dochodów. Niewątpliwie taki sposób finansowania większych zakupów jest dużo rozsądniejszy niż zaciąganie pożyczki.
Jeszcze większe znaczenie mają oszczędności gromadzone przez lata (kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat). Można je przeznaczyć np. na start dziecka w dorosłe życie, zwiększenie własnej stabilności finansowej i przede wszystkim na zapewnienie sobie dodatkowych dochodów po przejściu na emeryturę. Eksperci podkreślają, że zebranie kapitału dającego poczucie bezpieczeństwa powinno być ważnym celem każdego człowieka niezależnie od jego bieżących dochodów.
11,2 tys. zł to tegoroczny limit wpłat na indywidualne konto emerytalne
Sposobów oszczędzania jest wiele. Można je dostosować do własnych potrzeb i możliwości finansowych. Polacy głównie gromadzą pieniądze z myślą o stworzeniu rezerwy na sytuacje losowe (67 proc. wskazań), wynika z raportu „Diagnoza społeczna 2013. Warunki i jakość życia Polaków". Na kolejnym miejscu znalazły się cele związane z zabezpieczeniem starości (35 proc. odpowiedzi) oraz z bieżącymi wydatkami konsumpcyjnymi (34 proc.).
Lokaty bankowe
Najbardziej popularne są wciąż lokaty bankowe. Są proste. Można je założyć w placówce, ale też np. przez internet czy w bankowości mobilnej. Zapewniają pieniądzom wysokie bezpieczeństwo. Wkłady w bankach (w tym spółdzielczych) oraz w SKOK są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) do równowartości 100 tys. euro.